ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Стапчиња со цимет : Крцкава закуска од 4 состојки ! (РЕЦЕПТ/ВИДЕО)

Стапчиња со цимет : Крцкава закуска од 4 состојки ! (РЕЦЕПТ/ВИДЕО).

Крцкави и вкусни, стапчињата со цимет се вкусна закуска што можете да јадете цел ден!

Состојки:

  • 2 листови лиснато тесто
  • 1/4 чаша путер (стопен)
  • 1 чаша шеќер
  • 2 лажички цимет

Подготовка:

1) Расукајте го лиснатото тесто во правоаголник. Премачкајте со путер додека сè не се покрие, не мора да биде густо, само проверете дали сè е покриено.

2) Посипете ја смесата со цимет и шеќер, така што ќе ја покрие целата површина на тестото.

3) Покријте со друго тесто и премачкајте со повеќе путер, повторно не мора да биде густо, само проверете дали е покриена површината. Посипете со повеќе цимет и шеќер.

4) Со нож за пица или обичен нож исечете го тестото о во ленти од околу 2-3 см, а исто така можете да ги направите и потенки ако сакате. Замотајте ги лентите што е можно поцврсто. Ставете ги на плех обложен со хартија за печење и печете во рерна 200 степени, околу 20 минути додека не станат златни и крцкави, извадете ги на решетка за да се оладат.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!