Стар лек за имунитет и за чистење на телото. Препородување на целото тело за 40 дена

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво? Прашање на денот! Зошто е...

Сподели

Стар лек за имунитет и за чистење на телото. Препородување на целото тело за 40 дена

Дали сакате да го подмладите вашето тело и да го подобрите вашето здравје? Пробајте со овој вкусен народен лек.

Смоквите се многу здрави и кога се свежи и кога се суви

Смоквите се корисни и лековити за нашето здравје. Тие навистина можат да го обноват целото наше тело. Имаат корисен ефект врз нашиот организам.

Смоквите се сметаат за најдобри според нивните корисни својства. Нивните плодови се светложолти во боја. За време на процесот на сушење се зголемува количината на протеини во смоквите (3—6%), а се зголемува и шеќерот во нив (50—70%). Свежите смокви содржат само 1% протеин, а 15—20% шеќер.

Сувите смокви можат да ја зголемат енергијата произведена од нашето тело, да го подобрат расположението и да имаат ефект и врз менталната активност.

Тие содржат огромно количество влакна, а тоа овозможува да се задржи чувството на ситост долго време. Со нивно консумирање се подобрува работата на гастроинтестиналниот тракт. Смоквите се богати со хранливи материи: калиум, магнезиум, железо, калциум и витамин Б. Високата содржина на пектин во смоквата го прави ова овошје ефикасно за лекување на сврзното ткиво, особено при повреди на зглобовите и на коските.

Исто така, сувите смокви имаат способност значително да го зголемат антиоксидантскиот ефект на крвната плазма. Супстанцијата рутин помага за зајакнување на ѕидовите на капиларите и промовира поактивна апсорпција на витаминот Ц.

Сувите смокви се добри против запек и одличен лаксатив. Дневната потрошувачка на смокви го намалува ризикот од појава на кардиоваскуларни заболувања.

Ви нудиме стар рецепт кој се користи за лекување на телото илјадници години, за подобрување на физичките и на менталните способности и за лекување на многу болести.

Овој лек помага да се подобри варењето, да се изгуби телесната тежина и да се отстранат токсините од телото. Богат е со калциум и калиум кои ги влијаат за зајакнување на срцето и на крвните садови. Одличен е за подобрување на кожата и на тенот. Тоа помага да се зајакне имунолошкиот систем и да се забрзаат метаболичките процеси.

Состојки

  • 20 парчиња суви смокви и
  • маслиново масло.

Подготовка

Земете 20 суви смокви, исечете ги на половина и ставете ги во тегла. Потоа додадете маслиново масло, така што смоквите да бидат целосно покриени и да има уште 0,5 — 1 см одозгора. Ставете ја теглата во фрижидер и почекајте да поминат 40 дена.

Начин на употреба

Консумирајте половина смоква и 1 лажичка масло, 5 до 10 минути пред појадок. Консумирајте додека не се потроши содржината на целата тегла. Веднаш ќе го почувствувате ефектот на овој лек. Овој третман може да се повтори 2-3 пати годишно.

error: Content is protected !!