ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Кафето старбакс го пијат 360 милиони луѓе, на секој час, секој ден

Кафето старбакс го пијат 360 милиони луѓе, на секој час, секој ден.

Кафето е скапоцено гориво за милиони луѓе ширум светот. Кога станувате бренд, слушањето на барањата на клиентите и чувството на блискост се додаваат на една таква потреба. Со еден збор, добивате кафе старбакс.

Шансите да сте биле во странство и да не сте налетале на кафето старбакс, се многу мали. Нивното лого е многу препознатливо — сирена со две опашки, „позајмена“ од грчката митологија, во бело, на зелена позадина.

Сè започна од тројца пријатели

Сирената вели дека компанијата Старбакс нуди кафе од различни делови на светот, а првата отворена продавница во Сиетл сè уште го има старото оригинално лого (слично на новото, само со црно наместо зелено и малку повеќе ретро сирена со двојни гради). Инаку, името е инспирирано од истоимениот лик од познатиот роман „Моби Дик“ на Херман Мелвил.

kafe-prijateli

Корпорацијата Старбакс денес е најголемиот продавач на кафе во светот. Во моментов има повеќе од 32 000 кафетерии во 80 земји низ светот, а нешто помалку од 12 000 се наоѓаат во САД. Овој огромен синџир вработува над 340 000 луѓе, со годишен приход од 19,16 милијарди долари (заклучно со минатата година).

Кафето што ја освои планетата

Овој светски снабдувач со скапоцен кофеин е основан од тројца поранешни студенти на Универзитетот во Сан Франциско (Џереми Болдвин — професор по англиски јазик, Зев Сигел — професор по историја и Гордон Баукер — писател). Нивниот план бил да продаваат високо квалитетно кафе заедно со опрема за негово печење, а она што ги инспирирало за отворање кафетерија била страста за кафе.

Првата кафетерија Старбакс беше отворена на 30 март 1971 во Сиетл, Вашингтон (САД). Центарот на оваа компанија се наоѓа таму и денес.

Во наредните години се продаваше печено кафе. За волја на вистината, продажбата на почетокот беше многу мала. Имено, во тоа време, инстант кафето беше најпопуларно во Америка, до тој степен што многу Американци не знаеја дека има друго кафе, освен инстант варијантата.

Продавницата наскоро беше преместена од првата локација, а во 1986 г. започна продажбата на кафето еспресо.

Работите драстично се сменија една година подоцна. Компанијата Старбакс ја купи Хауард Шулц од своите сопственици и започна да работи на проширување на бизнисот.

Уште во 1989 година имаше 46 места од каде што можеше да се купи кафе произведено од компанијата Старбакс.

Благодарение на вртоглаво брзата популарност на Старбакс, Шулц беше под притисок да отвори што повеќе кафетерии, колку што е можно поскоро. Така, до 1992 г. работеа вкупно 135 кафулиња, со годишен приход од околу 72 милиони долари. Таа година Старбакс се најде на берзата, а нејзината вредност беше проценета на 271 милион долари.

Шулц продаде 12% од компанијата за 25 милиони долари за да го зголеми капиталот и со тоа да го удвои бројот на места каде што може да се купи ова кафе во следните две години.

Првата кафетерија Старбакс, надвор од Америка,, беше отворена во Токио, во 1996 г.

Следниот важен чекор дојде две години подоцна, кога корпорацијата Старбакс ја купи компанијата за кафе во Сиетл, од Велика Британија за 83 милиони долари.

Потоа беше променето името на сите 65 кафетерии на оваа компанија и тие преку ноќ станаа Старбакс. Истото се случи во 2003 г. со компаниите Torrefazione Italia и Seattle’s Best Coffee кои беа купени и на тој начин Старбакс доби дополнителни 150 продажни места во САД.

Четири години подоцна, се отвори првиот Старбакс во Русија, а во ноември 2012 г., успешната компанија Теавана беше купена за 620 милиони долари. До 2013 г. Старбакс стана признат бренд ширум светот, со фокус на отворање нови продажни места во Јужна Азија и Јужна Америка. За овие цели првите кафетерии Старбакс беа отворени истата година во Виетнам и во Колумбија.

Во меѓувреме, понудата е проширена во некои кафетерии на Старбакс, до вина и пива. Во моментов има вкупно триесет од нив, а последниот е отворен пред две години во Бруклин. Идејата за проширување на различни пазари не е напуштена. Минатата година Старбакс се отвори во Камбоџа. Интересно, во Италија, во Милано пристигна дури во 2017 г. Знаејќи ја италијанската страст за нивното домашно кафе, тогаш не е изненадувачки што тие не подлегнаа на масовната популарност на Старбакс.

Луѓе, срце и тимски дух

Приказната за Старбакс не е раскажана без подетален увид во бизнисот на компанијата. И таа приказна нè носи до човекот кој радикално го промени нејзиниот бизнис – Хауард Шулц.

Шулц вели дека тајната на неговиот успех се луѓето. Луѓето зад шанкот се она што е еднакво на самиот бренд. Иако оригиналната идеја не беше деловен модел за франшиза, туку за компанија, од почетокот беше јасно дека вредностите што важат за секоја култура, мора да се земат предвид, а во самиот центар на таквите вредности се луѓето.

Шулц ја виде врската меѓу вредноста што ја има компанијата од перспектива на акционерите и луѓето што се дел од таа компанија, уште во многу рана фаза на созревање на оваа компанија во планетарен гигант. И тоа се принципи од кои не отстапуваме ниту денес.

Во првите години од управувањето со компанијата на Шулц, оживеа една многу важна практика. Тоа беше да се обрне внимание, во корпоративна смисла, на „човечкиот фактор“.

Самиот Шулц вели дека ова е најпаметниот и најдолгорочниот одржлив бизнис-план. Тој верува дека ако луѓето се поврзани со компанија, тоа неизбежно создава емотивна врска. Така, со текот на времето, тие почнуваат да ги сонуваат нејзините соништа и да го инвестираат во нејзиниот просперитет не само она за што се платени туку и нивното срце.

Шулц, исто така, секогаш се грижеше за тимскиот дух во Старбакс. На сите вработени кои работат најмалку дваесет часа неделно им беше обезбедено основно здравствено осигурување. Потоа беше воведена специјална политика за наградување — на оние што ќе бидат прогласени за најпродуктивни работници им беа доделени акции од оваа компанија. Сепак, оваа практика не беше најдобро примена од страна на акционерите, од страв дека вредноста на акциите може да падне, па затоа не заживеа.

Клиентите го имаат главниот збор

Покрај споменатите вредности, компанијата Старбакс работи внимателно и за да ги слуша потребите на клиентите. Така, летото 1994 година, во Калифорнија беше забележано дека мал број клиенти ги посетија кафетериите Старбакс. Логиката е едноставна. Луѓето преферираат освежителни пијалоци во текот на летото, а леденото кафе сè уште не беше она што е денес. И покрај тоа што Шулц инсистираше на идејата за „чисто кафе“, беше постигнат концепт што претставува компромис, од првичната идеја до она што клиентите навистина го сакаат.

Така, една година подоцна, во 550 продавници, во понудата на Старбакс се најде и кафето фрапучино. На купувачите им се допадна идејата и пијалокот брзо стана вистински продажен хит. Една десетина од вкупниот профит на оваа компанија беше од овој пијалок. Една година подоцна, Старбакс склучи долгорочен договор со компанијата Пепси за продажба на фрапучино во шишиња.

Друг важен фактор во оваа успешна приказна на старбакс е создавањето идентитет на бренд

Шулц дојде до идеја да создаде стандарди за униформност, така што многу брзо секоја продажна точка имаше ист ентериер. Дури и вкусот на кафето беше таков — препознатлив. Идејата зад овој потег е да ги натера сите во Старбакс да се чувствуваат како дома, без разлика колку стотици или илјадници километри се оддалечени од својот дом.

Клиентите диктираа голем број трендови воведени од Старбакс, не само на горе споменатото фрапучино. Истата музика можеше да се слушне во кафетериите на Старбакс, без оглед на тоа каде се наоѓа продавницата.

Така, имаше извештаи од неколку различни локации дека клиентите прашувале каде можат да купат ЦД-а со таа музика. Не помина долго време и беше потпишана акцијата со Capital Records. Првото ЦД со колекцијата на џез и блуз Старбакс беше објавено во март 1995 г., а првиот ден се продаде во повеќе од 75 000 примероци.

Подоцна, беше создадена сестринска компанија, Hear Music, која издаде компилации од Blue Note и Blending the Blues, на годишна основа.

Самиот Шулц кажа доволно за неговите лидерски способности: „Многу претприемачи ја прават истата грешка. Кога ќе се изморат од делегирање, тие се опкружуваат со лојални асистенти. Се плашат да ја препуштат лидерската позиција на многу паметни и успешни луѓе.

Токму фактот дека не се плашеше да вклучи луѓе, да го прошири својот бизнис и да слуша што, навистина, сакаат клиентите, овозможи Хауард Шулц да биде на чело на брендот што денес е на тронот кога станува збор за областа во која работи.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!