ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Што е хидроколаген и зошто е добар за кожата?

Што е хидроколаген и зошто е добар за кожата?

Ако не сте припадник на понежниот пол, сигурно до сега не сте слушнале за колаген, а доколку ви кажат дека се наоѓа во скоро секој дел од нашето тело, сигурно нема да ни верувате.

Сигурно прашањата во вашата глава се сега што е хидроколаген ? Зошто се наоѓа во скоро секој дел од нашето тело? Зошто е важно? Одговорите на сите овие прашања ги носиме во денешниот текст.

Имено, многу жени знаat или барем слушнале за колаген, а причината зошто слушнале за колаген лежи во фактот дека е добар во борбата против брчките. Така, колагенот им помага на жените да останат млади и убави, односно да се борат со брчките и на тој начин да ја ублажат староста.

Во нашето тело има колаген

Мускулите, коските, кожата и тетивите имаат нешто заедничко, а тоа е дека се состојат првенствено од колаген. Не постои мускул или дел од кожата што не содржи колаген, бидејќи колагенот е она што ја хидрира кожата, ја прави свежа или ја храни. Денес главно ќе зборуваме за кожата бидејќи самото својство на колагенот е првенствено да ја хидрира и одржува кожата здрава и еластична.

Кожата без колаген станува сува и ја губи својата еластичност, сето ова води кон појава на брчки, а нема жена во светот на која не и пречат брчките и не се обидува да се ослободи од нив.

Додека мажите се млади сe е во ред, нивото на колаген во телото е високо и жените немаат проблеми, сепак проблемот настанува со стареењето. Многу е важен фактот дека колагенот е најзастапен тип на протеини во човечкото тело. Така, колагенот е составен од 30 до 35 проценти од сите протеини во човечкото тело.

Како што стареат луѓето, нивото на колаген во човечкото тело почнува да се намалува. Потоа се користат разни додатоци за враќање на старото ниво на колаген и за одржување на кожата здрава.

Хидроколаген

Иако самиот колаген е природно добар и е корисен за кожата, различни студии покажаа дека ако додадеме одреден додаток на колагенот за да ја направиме неговата ефикасност уште подобра. Така, колагенот со адитиви може да го подобри растот на косата и ноктите, да придонесе за хидратација на кожата и нејзината еластичност.

Хидроколаген, исто така познат како колаген пептид или колаген хидрогел, е тип на колаген кој лесно може да се апсорбира во крвотокот кога се користи како додаток. Во последниве години, додатоците покажаа дека хидроколагенот стана многу популарен меѓу луѓето кои сакаат да и дадат на кожата помлад изглед, да ја ублажат болката во зглобовите или да го подобрат здравјето на коските. Исто така, се користи во клинички испитувања како додаток на заздравувањето на раните по изгореници.

Уште повеќе, хидроколагенот или воопшто колагенот стана потреба на секоја жена денес. Фактот дека милиони и милиони пари се трошат во светот за шминка и разни козметички производи кои не се добри за кожата и е целосно спротивно на колагенот. Сето ова жените го прават за да внесат колаген или хидроколаген во нивното тело преку храна или други средства со цел да се борат против ова. Шминката го прави лицето привремено помладо и лесно се отстранува, но додека е на кожата ја спречува кожата да дише, ги затвора порите и генерално ја оштетува кожата.

Во подоцнежните години, жените треба да одлучат дали да се шминкаат или да вратат колаген во своето тело и природно да ја подмладат и разубават својата кожа.

Здравје на кожата

Како што споменавме денес, многу е тешко да се грижиме за здравјето на кожата. Многу шминка и хемиски создадени производи нудат привремена убавина и сјај, и прават голема штета на кожата. Исто така, многу „добри“ хранливи материи, витамини, минерали, додатоци не се она што изгледаат.

Затоа треба да се префлите на употреба на сите природни производи, односно производи кои се направени од состојки со природна основа.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!