ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Што е мит, а што е вистината кога станува збор за храна за кучиња?

Што е мит, а што е вистината кога станува збор за храна за кучиња?

Со сигурност знаете дека изборот на храна што ќе му ја дадете на вашето куче влијае на неговото здравје, како и на енергијата, косата и очекуваното траење на животот.

Затоа, не е изненадувачки што секој совесен сопственик на куче сака да го обезбеди само најдоброто за своето домашно милениче, без оглед на цената. Сепак, како што обично се случува, со текот на времето, се појавија одредени митови во врска со храната за кучиња. Денес сме тука да ги откриеме и да ви овозможиме да направите добар избор на храна за вашиот четириножен пријател.

Мит 1 – оброците за кучиња подготвени дома се поздрави

Ова може да биде вистина, но само ако за исхраната на вашето домашно милениче се грижи ветеринарен нутриционист. Дури и додавање на мултивитамин со различни јаглехидрати, протеини и зеленчук не значи дека постигнувате урамнотежена исхрана за вашето куче.

Мит 2 – Сировата храна е подобра за варењето кај кучето

Придобивките од хранење на куче со сирова храна не се нужно поголеми од ризиците што ги носи таквата диета со себе. Повеќето ветеринари предупредуваат дека сировата храна носи со себе проблеми во форма на салмонела и листерија. Покрај тоа, овие бактерии не се ризични само за вашето домашно милениче, туку и за вас самите.

Мит 3 – Егзотичните протеини се подобри од обичните протеини

Иако звучи привлечно, самото знаење што му го давате на вашето куче – егзотични протеини, треба да се има на ум дека тие не биле доволно проучени како почесто користени протеини. Овие протеини се добиваат од животински видови кои можат да предизвикаат алергиски реакции кај вашето домашно милениче, па затоа се препорачува да не експериментирате со нив.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!