ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

ШТО Е ОСТЕОПЕНИЈА – Болест што најмногу ги погодува жените во менопауза

Симптомите на остеопенија обично не се забележуваат и лесно се игнорираат.

Многу жени во менопауза ја занемаруваат болката во коските и зглобовите, сметајќи ја како нормален процес на стареење, но овие симптоми не треба да се игнорираат затоа што, ако оставите сè на случајот, ситуацијата може да се влоши.

Остеопенијата е состојба што значи намалена коскена густина, но не толку мала како кај остеопорозата.

Коските обично се најгусти околу 30-та година од животот, а со возраста, нивната густина почнува постепено да се намалува. Остеопнијата обично се јавува после 50-та година од животот и повеќе ги погодува жените, но ако вашите коски не се природно дебели од одредени причини (најчесто генетика), може да се појави порано.

Постои ризик дека остеопенијата ќе се претвори во остеопороза, но ризикот може да се намали и да се избегне со соодветна диета, вежбање и терапии препорачани од лекар.

Кои се ризичните групи?

Жените имаат поголем ризик од остеопенија отколку мажите, особено оние кои се во менопауза, над 50 години или во менопауза. Жените природно имаат помала коскена маса од мажите, а поради хормонални нарушувања во менопаузата може да има пад на калциум, што е важно за здравјето на коските. Исто така, мажите со пониско ниво на тестостерон имаат поголем ризик од остеопенија.

Исто така, луѓето со овие болести и начин на живот имаат зголемен ризик од остеопенија:

  • нелекувана целијачна болест
  • преактивна
  • хемотерапија на тироидната жлезда
  • недостаток на калциум и витамин Д
  • недоволна физичка активност
  • нарушување во исхраната (недоволен внес на хранливи материи)
  • пушење 
  • алкохол
  • газирани пијалоци
  • одредени лекови

Симптомите на остеопенија обично не се забележуваат и лесно се игнорираат. Кога ќе се појават првите значајни симптоми, можно е остеопенија да се претвори во остеопороза. Првите знаци се обично замор, губење на енергија, проблеми со спиењето, болки во грбот и зглобовите, грчеви во мускулите

Препорачливо е луѓето над 50 години, особено жените, да ја проверат густината на коските и да направат тестови за нивото на витамин Д во крвта пред појавата на симптомите, по консултација со лекар.

Доколку се потврди намалената густина на коските, лекарот ќе ви даде одредена терапија, а покрај тоа, на природен начин, може да воведете и некои здрави животни навики кои ќе помогнат во лекување на остеопенија и намалување на ризикот од остеопороза.

Започнете да вежбате, а пред тоа разговарајте со вашиот лекар за тоа каква физичка активност можете да вежбате. Препорачуваме пешачење во природа, јога за почетници, пливање и пилатес – тренинг со умерен интензитет што позитивно ќе влијае на вашето здравје и фигура.

Забрзаното губење на коскената густина може да се спречи со здрава исхрана, особено со јадење храна што содржи доволно калциум …
Важно е да се направат одредени промени во исхраната и да се консумира храна богата со калциум (млечни производи, спанаќ, јогурт, брокула, сув грав, лосос…)

Витаминот Д е исклучително важен за густината на коските и промовира нормална апсорпција на калциум, а најмногу го добивате кога поминувате време на сонце. Обидете се да останете на сонце 15 минути секое утро наутро. Храна која содржи витамин Д е мрсна риба, сок од портокал, цели зрна и печурки.

Ако имате значителен недостаток на калциум и витамин Д, земете додатоци во консултација со вашиот лекар.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!