ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Што ја спречува алергијата на сонце?

Што ја спречува алергија на сонце?

Не е невообичаено кожата да гори на пролетното сонце. По долга зима, таа е почувствителен на сончевите зраци, бидејќи сè уште нема акумулирано доволно пигмент.

Кај голем број пациенти, дури и благото пролетно сонце може да предизвика осип или алергија. Во тој случај, тоа е алергија на сонце.

Дерматолозите велат дека појавата на осип е почеста како последица на алергии на сонце, додека алергиите поврзани со отоци се ретка манифестација:

Алергија на сонце

– Кога станува збор за алергија на сонце, пациентот треба прво да биде упатен на преглед за да види дали страда од системско заболување на сврзното ткиво, како што е лупус. Бидејќи, ако станува збор за оваа автоимуна болест, тогаш треба да се лекува, а не за алергиска реакција.

За повеќето од оние кои ја уништуваат кожата под влијание на сончевите зраци, постои начин да се спречи тоа.

Заштитете ја кожата алергична на сонце

– Прво и основно е да се заштити кожата со креми со висок заштитен ефект.  Употребата на таблети синтетизирани препарати кои содржат активни супстанции од индиски папрати, темно чоколадо, зелена салата или црвени портокали исто така може да биде од голема помош. Тие помагаат кожата да биде помалку чувствителна кога е изложена на сонце.

За оние за кои набавката на овие препарати е скапа, нашиот соговорник им сугерира да јадат неколку коцки темно чоколадо со 70 проценти какао пред да излезат на сонце, а покрај зелената салата, во нив има и овошје и зеленчук од портокал, чаша вино и зелен чај. Сите овие намирници имаат докажано дејство на заштитен фактор.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!