ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Што ќе се случи со телото ако престанете да пиете алкохол?

Што ќе се случи со телото ако престанете да пиете алкохол?

Каков ефект да се очекува?

Секој знае колку е штетна злоупотребата на алкохол. Сепак, дури и ако пиете само за време на празниците и не повеќе од неколку чаши, алкохолот не делува најдобро на вашето тело, што може да предизвика многу здравствени проблеми на долг рок. Ајде да зборуваме за ефектот на целосно избегнување на алкохол (спојлер: само позитивен).

Веројатно сте слушнале за придобивките од една чаша вино за срцето и крвните садови. Меѓутоа, штом малку се занесете и ја надминете оваа „дозволена“ доза, ефектот веднаш станува сосема спротивен. Според статистичките податоци, кај луѓето кои воопшто не пијат алкохол, ризикот од развој на хипертензија или срцев удар е намален за 30%. Дури и во мали количини, алкохолот има силно влијание врз нервниот систем. Вреди да се откажете од пијалоците кои содржат алкохол само неколку месеци, а ќе забележите подобрување на когнитивните способности, меморијата и концентрацијата. Дури и да немате проблем со тоа, излегува дека вашиот мозок може да работи уште подобро.

По чаша вино, расположението неизбежно се зголемува, душата станува лесна и сакате да се забавувате. Но, не е сè толку едноставно овде. Всушност, алкохолот е голем депресив, и штом забавата ќе заврши, нивото на серотонин (хормонот на среќата) ќе падне значително пониско отколку што беше пред да консумирате алкохол.

Друг одличен бонус за целосно избегнување алкохол е зајакнат вкус. Етанолот ја затапува чувствителноста на рецепторите и вкусовите стануваат помалку интензивни. Кожата ќе ви се заблагодари и што го одбивте алкохолот: алкохолот ги стимулира воспалителните процеси во телото. Ако целосно го исклучите од исхраната, проблематичната кожа ќе стане чиста, а сувата кожа помалку ќе се лупи и ќе иритира.

И на крај, алкохолните пијалоци воопшто не се диететски производ. Дури и ако пиете суво бело вино, ризикот од дебелеење се зголемува. Прво, алкохолот содржи многу калории, и второ, во голема мера го зголемува апетитот. Ако верувате во американското издание на Nutrition, ако пиете вино со вечера, јадете 40% повеќе.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!