ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Што ќе се случи во телото ако не внесете шеќер 14 дена?

Што ќе се случи во телото ако не внесете шеќер 14 дена?

По консумирањето, шеќерот се распаѓа на фруктоза и гликоза, кои се незаменлив извор на енергија. Шеќерот е неопходен е за добро функционирање на мозокот и на другите витални органи.

Ако ни недостига гликоза во организмот, веднаш се појавува поспаност, замор и раздразливост.

Од друга страна, ако редовно консумирате големи количества шеќер, ризикувате да заболите од многу болести како што се акни и дијабетес, а постои и голема веројатност да ви се појави проблем и со дебелината.

Според статистичките податоци, секој човек внесува, просечно, повеќе од дваесет лажици шеќер дневно, а тоа е повеќе од 400 дополнителни калории.

Од овие причини нутриционистите советуваат гликозата да се внесува преку овошје, мед или јаткасти плодови, но не и од храна која содржи рафиниран бел шеќер.

Ако го исфрлите белиот шеќер за период од две недели, освен што ќе ја регулирате тежината, ќе забележите уште една промена во телото, која ќе се манифестира токму преку кожата. Вашата кожа видно ќе блеска. Дерматолозите тврдат дека редовното консумирање шеќер, кој е отров за кожата, ја зголемува веројатноста за предвремено стареење, брчки и акни. Причината за ова е тоа што шеќерот го попречува природното производство на колаген, кој делува на нашата кожа и овозможува таа да изгледа свежо и еластично.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!