ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Што кога водата oд вашиот базен или море ќе влезе во ушите: 3 трикови за ефикасно решавање на летен проблем

Што кога водата oд вашиот базен или море ќе влезе во ушите: 3 трикови за ефикасно решавање на летен проблем.

Заробената вода во ушите во повеќето случаи излегува сама по себе, но ако трае подолго од три дена може да предизвика непријатни инфекции.

Веројатно сте имале вода во ушите барем еднаш . Овој феномен е можеби почест во текот на летните месеци, кога многумина се во базени, реки, мориња. Но, водата може да влезе и во ушите за време на капењето.

Во суштина, овој проблем ќе исчезне со текот на времето без никакви несакани ефекти, но „привремената глувост“ може да трае.

Сепак, не треба целосно да го игнорираме фактот дека во ретки случаи може да доведе до инфекција на увото, па дури и трајно оштетување на слухот кога овој проблем не се третира правилно и навремено.

Ако водата со текот на времето не излезе од вашите уши, применете некои од овие три трикови.

1. Создадете вакуум

Навалете ја главата настрана, потпрете го увото на малку стегната дланка и добро притиснете за да создадете вакуум. Со брзи кратки движења, придвижете ја раката кон увото и од него, исправувајќи ја дланката додека се приближувате до раката, и стегајќи ја додека ја оддалечувате.

Навалете ја главата кон рамото за да излезете од водата.

2.Загрејте го увото со фен за коса

Користете фен за загревање на увото, така што топлината го забрзува испарувањето на водата. Користете ја најниската брзина на уредот и држете го на околу 30 сантиметри од увото. Поместете го фенот напред и назад. Нежно повлечете го ушниот лобус неколку пати.

3. Џвакајте или преправете се дека џвакате

Коските на вилицата се наоѓаат во близина на увото и помага при правење движења како џвакање. Јадете нешто, ставете гума за џвакање во устата или само импровизирајте. Во исто време, навалете ја главата надолу со увото не запушено со вода, а потоа свртете го нагло на другата страна.

Не чепчиња за уши, воопшто.

Користењето чепчиња за уши може да ја влоши ситуацијата. Одржувајте ја хигиената на ушите бришејќи го ушниот лобус со влажен пешкир и не туркајте стапчиња внатре во увото. Ако имате проблем, консултирајте се со лекар и побарајте совет за чистење на ушите.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!