Што можеме да најдеме во медот?

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво? Прашање на денот! Зошто е...

Сподели

Што можеме да најдеме во медот?

Приказната за медот е постара отколку што мислевме. Сликата стара 8 000 години, на која е претставена стара пештера во Шпанија, ја прикажува жетвата на медот и тој оттогаш се користи за храна и за медицински придобивки насекаде во светот.

Здравствени придобивки од медот

Тоа е природен производ, направен од пчели, едни од најважните животни на нашата планета.

Природен потиснувач на кашлица

Со векови се користи за ублажување на симптомите на настинка, а сега истражувањата го потврдуваат овој пристап и за деца на возраст од една година и поголеми. Медот е ефикасна и природна алтернатива на лековите за кашлица, а една лажица мед може да помогне за ублажување на иритацијата.

Клучна состојка за спортска исхрана

Тој е природен извор на јаглехидрати. Во една лажичка има 17г мед. Јаглехидратите се примарното гориво што го користи телото, а медот може да помогне во одржувањето на мускулниот гликоген. Може да се користи и како дел од оброците и од грицките, за закрепнување од вежбање, за враќање на уморните мускули и на резервите на енергија.

Природен засладувач

Бидејќи медот се смета за малку посладок од шеќерот, можеме помалку да го користиме за да постигнеме иста количина на сладост, истакнуваат истражувачите. Обидете се да замените половина од количината шеќер со мед во рецептите.

Антиоксиданси

Висококвалитетниот мед содржи голем број важни антиоксиданси, вклучувајќи флавоноиди, органски киселини и фенолни соединенија. Докажано е дека медот од леќата ја зголемува антиоксидантската активност во крвта.

error: Content is protected !!