ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Што правиме кога нашите животи се распаѓаат?

Ненадејна болест, деловни предизвици, силна тага, невозможни ситуации … Кога станува збор за живот, никој не е имун на многу негови удари. Сите сме доживеале некои ужасни ситуации – некои многу повеќе од други. Но, што е тоа што треба да направите кога сè во вашиот живот ви се гледа лошо?

Без оглед колку сме силни за себе, од време на време сите се соочуваме со тешки ситуации, поради кои можеме да се чувствуваме изгубени.

Можеби сте во слична ситуација во моментов? Се чувствувате ранливи и не можете да го пронајдете вашиот излез од навидум мрачното сценарио.

Ако е така, тогаш за почетниците – знајте дека не сте сами. Сите губиме од време на време. Ако ова е вашата моментална состојба, тогаш треба да контактирате со блиски луѓе.

Никогаш не знаете, можеби луѓето во вашиот близок круг минуваат низ слично искуство. Можеби ќе се чувствувате беспомошно во моментот, но всушност, вистината е далеку од тоа.

Кога се чини дека сè ќе се распадне, размислете за овие едноставни стратегии што можат да ве спасат и да ве вратат во нормала.

1. „Понекогаш добрите работи се распаѓаат за да можат подобро да се соберат“.

Запомнете ги овие убави мудри зборови изречени од иконата за убавина, Мерилин Монро.

Кога доживувате нешто ‘лошо’, дали некогаш сте застанале и сте се запрашале што добро може да излезе од тоа? Иако можеби не се чувствуваме така во вакви времиња, универзумот понекогаш ни ги одзема работите за да оставиме простор за поголеми, подобри работи.

Во секоја несреќа, брзо ќе видите дека има причина да се чувствувате посреќни отколку што сте биле порано. Ова може да има форма на вредна животна лекција, личен раст и нова врска / можност / успех

„Сè се случува со причина“ – можеби е најголемото клише, но е клише кое вреди да се запамети!

2. „Болката е неизбежна, страдањето е опција“

Болката е неизбежна во животот. Сепак, како што рече Харуки Мураками, „Болката е неизбежна, но страдањето е опција“.

Болката е дел од човекот; сепак, нашата среќа е одредена од начинот на кој ќе избереме да размислуваме и да постапуваме за време и после тоа болно искуство. Многу луѓе грешат – ја кријат својата болка; затоа што се плашат да почувствуваат болка. Иако ова е сосема природно, тоа само го продолжува искуството и на крајот, резултира со повторно страдање.

Научете да ги прифаќате своите чувства – обработете ги. Потоа, кога ќе дојде време, треба да направите избор – „Јас страдам – ​​ќе го прифатам и ќе се обидам да одам напред со мојот живот или ќе се држам до тоа и ќе си дозволам да страдам?“ Не е секогаш лесно, но знаете што треба да направите.

3. „Вчера е историја, утре е мистерија, а денес“

Ние секогаш повторуваме – нема поголем подарок од тука и сега.

Се чувствувате изгубено? Обрни внимание на себе во моментов, во сегашниот момент. Дали дишете? Дали срцето чука? Ако одговорот е „да!“ – тогаш ви оди одлично. Кога животот ви служи нешто лошо, единствениот проблем треба да биде тука и сега. Поделете ги работите на делови со кои ќе се справувате постепено, од момент во момент, малку по малку.

Кога се чувствуваме изгубени, вознемирени и не можеме да го најдеме патот – коренот на проблемот е обично вината од минатото и стравот од иднината. Кога чувствувате дека сè е надвор од ваша контрола, секогаш знајте дека има едно во што можете да верувате – сегашниот момент.

4. „Ако нешто не ви се допаѓа, променете го. Ако не можете да се промените, променете го вашиот став “.

Оваа изрека на Маја Ангелоу може да изгледа груба, но размислете малку. Ако сте креатор на вашиот живот, тогаш мора да преземете одговорност за вашите чувства. Во свет каде што многу работи навидум се надвор од наша контрола, важно е да се има предвид дека постои една работа што секогаш можеме да ја контролираме – нашите зборови.

Зборови што ги создаваат нашите мисли, зборови што ја раскажуваат нашата приказна … приказна што можеме да си ја кажеме самите, да си ја диктираме себеси како се чувствуваме. Ако не сте задоволни од нешто – променете го со свои зборови. Кажете си посреќна, полесна, ослободувачка приказна за тоа како стојат работите. Дури и најмало поместување во ставот може да резултира во најголемо откритие.

Значи – кога сè изгледа лошо, не заборавајте да ги имате предвид овие четири едноставни стратегии за позитивно дејствување.

Ако сè е веќе во ред во вашиот живот, тогаш тоа е одлично! Но, сепак, запомнете го сето ова и чувајте ги тие информации некаде во позадината на вашиот ум, во полето „пауза во случај на опасност“.

Направете го тоа следниот пат кога ќе се почувствувате малку изгубени – можете да бидете сигурни дека многу брзо ќе се вратите на вистинскиот пат!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!