ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Што се случува кога сме под стрес : Нашето тело ги минува овие 3 фази за само една минута!

Што се случува кога сме под стрес : Нашето тело ги минува овие 3 фази за само една минута!

Кога сме под стрес, нашето тело влегува во состојба на „вонредна состојба“ и се забрзува како мотор.

Со разбирање што се случува во нашето тело, можеме да научиме да го контролираме стресот.

Стресот не мора секогаш да е лош. Стресот не прави прави побрзи, посилни, поагилни, а нашиот мозок работи подобро, се сеќава на детали … Затоа некои луѓе се подготвени да влезат во стресни работни ситуации или да учествуваат во екстремни спортови.

Проблемот е стресот што не е под контрола: може да не “„ замрзне “ на место, а мозокот, како да престанал да работи, станува неспособен за размислување.

Ова, на пример, може да им се случи на луѓето кои се ужасно нервозни поради јавните настапи. Голем проблем и опасност за здравјето е хроничниот стрес, и тоа е еден вид стрес со кој треба да се бориме со сета сила – длабоко дишење, медитација, размислување за тој момент, не премногу за минатото и иднината.

Што се случува во телото кога сме под стрес?

Кога се чувствуваме под стрес, нашето тело влегува во вонредна состојба, како некој да притиснал – турбо. Се се забрзува во нашиот организам, на некој начин стануваме „супер човек“. Стануваме крајно будни, способни да реагираме брзо.

Мозокот работи брзо, меморијата се зголемува и ние сме во состојба да се сетиме на секој детал од она што го гледаме, слушаме или чувствуваме. Тогаш ни се чини дека времето застана, како, на пример, по сообраќајна несреќа.

Во телото, поточно во делот на малиот мозок што го нарекуваме хипоталамус, се активира цела серија хормони, стимулирани со ослободување на CRH хормони.

Ова резултира со брзо дишење, зголемен крвен притисок и отчукувањата на срцето. Крвта се движи од другите делови на телото кон мускулите – што резултира со поголема сила и издржливост.

Работата на имунолошкиот систем се забрзува , а крвта се подготвува за згрутчување – во случај да се повредиме.

Мозокот почнува да работи подобро и побрзо – се храни со повисоки дози на гликоза и кислород. Согорување на нашето тело работи во стресни ситуации како мотор кој, ако работи со тоа темпо предолго, се прегрее и изгорува.

Физиолошките промени, вклучувајќи висок крвен притисок, повисоко ниво на гликоза во крвта и намален апетит, се важни на краток рок за прилагодување, што обично предизвикува многу мала штета.

Тишината има корисен ефект врз стресот иако не слушаме многу постојани звуци затоа што сме навикнати на нив, тие негативно влијаат врз нашите мозочни клетки, кои никогаш навистина не можат да се одморат од овие дразби. Научниците велат дека седењето во тишина има корисен ефект врз луѓето и ја поправа штетата предизвикана од премногу звуци. Кога има тишина, мозокот се смирува, а потоа се чувствуваме смирени и мирни.

Тишината не смирува и успорува, а со тоа ни дава можност да се ослободиме од насобраниот стрес.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!