Што се случува во нашето тело кога јадеме луто?

Слични

Парче печена или варена тиква помага да се спречат главоболки

Парче печена или варена тиква помага да се спречат...

Колку шолји чај дневно е доволно?

Колку шолји чај дневно е доволно? Чајот има бројни придобивки...

Трикови кои треба да ги знаете доколку подготвувате храна без глутен!

Трикови кои треба да ги знаете доколку подготвувате храна...

Сподели

Што се случува во нашето тело кога јадеме луто?

Лутата храна ќе ви помогне да изгубите тежина и да ја одржите саканата тежина. Масните киселини се топат побрзо ако на секое јадење му додадеме малку лут зачин.

Сепак, мораме да споменеме дека треба да вежбате и да се храните здраво. Вежбањето овозможува енергијата да се троши побрзо и телесната тежина да се намали.

Многумина имаат големи проблеми со стомакот кога јадат зачинета храна. Столицата станува цврста, стомакот отекува, а болката му предизвикува грчеви на целото тело. Интересно, докажано е дека состојката капсаицин, која се наоѓа во лутите пиперки, може да помогне при болки во телото. Можеби е контрадикторно, но оваа состојка  влијае директно врз болката, така што го мами нашиот мозок и го „принудува“ да ја игнорира болката.

Лута пиперка

Лекарите ги предупредуваат луѓето кои веќе имаат проблем со варењето или со хемороидите, да избегнуваат зачинета храна. Ако вашиот стомак е чувствителен и вообичаено, зачинетата храна не е добра идеја. Може да предизвика дијареа и гасови.

Додека уживате и јадете зачинета храна, вашиот имунолошки систем е зајакнат. Тој се зајакнува со збогатувањето со антиоксиданси, што е особено корисно во сезоната на вируси и настинки. Изложени сме на бактерии и вируси во текот на целата година и треба да бидеме особено внимателни кога ќе дојде сезоната на грип. За време на студените денови треба да додавате малку чили во вашите омилени јадења.

Одлично е тоа што, ако јадеме лута храна, ќе можеме да се справиме со желбата за колачи. Шеќерот не е најдобриот пријател на нашето здравје и, мораме да признаеме, многу е тешко да се намали. Експертите велат дека зачинетата храна ќе ни помогне во тоа и ќе придонесе за намалување на нашата желба за колачи. Кога јадеме зачинета храна, потоа не јадеме ништо благо. Тоа е уште една причина за вознемиреност по ручекот или по вечерата.

Некои луѓе се алергични на лути зачини. По јадењето топол зачинет оброк може да почувствувате чешање или отекување на лицето. Ако сте алергични, треба да го проверите ова и да се консултирате со лекар. Можеби зачинетата храна не е за вас и треба да пронајдете нешто алтернативно.

error: Content is protected !!