ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Што значи кога кучето ви дава шепа? За миленичиња, ова значи многу

Што значи кога кучето ви дава шепа? За миленичиња, ова значи многу.

Што се обидува да ви каже вашето домашно милениче со тоа што ви ја подава својата шепа?

Животните не зборуваат човечки јазик, тоа е факт, но тие имаат свои начини да стигнат до нас. Без разлика дали се завиткуваат околу вашите нозе како мачки, прават гласни звуци како папагали или ви ги даваат шепите како кучиња, тие сакаат да ви кажат нешто. Но што?

Давањето шепа може да значи многу – од барање внимание до обид да доминираат над вас. Во следните редови, ги откриваме најчестите причини зошто миленичето ви ја дава шепата.

Што може да значи кога кучето ви подава шепа?

Начин на комуникација

Секое суштество има свој начин на комуникација. Зборовите ни се достапни и со нивна помош комуницираме со други луѓе. Меѓутоа, што правите кога се обидувате да комуницирате со сосема друг вид?

Замислете дека комуникацијата на вас и вашето домашно милениче е како да разговарате со некој што доаѓа од друга планета. Веројатно ќе се обидете да ја испратите вашата порака пред вонземјанин со гестикулација.

Давањето шепи е комуникациска база на кучето, и бидејќи кучињата живеат долго време со луѓето, научиле дека ги користиме рацете кога комуницираме, па затоа тие не имитираат на овој начин.

Сакаат љубов

Со нудење на шепите, кучето најверојатно сака да му каже на својот сопственик дека му недостасува неговата љубов. Без разлика дали сте биле зафатени во последно време и немавте многу време да се дружите и да се гушкате со вашето домашно милениче, или напротив го гушкавте и престанавте во моментот, ако ви ја даде шепата тоа е знак дека сака малку повеќе љубов.

Давањето шепа е знак дека треба да продолжите со она што го правите, бидејќи очигледно му се допадна.

Кучето направило нешто недозволено

Кучињата знаат многу добро кога нешто ќе погрешат. Без разлика дали тоа е оставање траги од кал на вашиот кауч или џвакање на вашите нови чевли.

Со подавањена шепата, тој всушност се обидува да ви каже дека му е жал и да се погрижи да не му се лутите. Тој, исто така, сака да ви ја покаже својата послушност со оваа постапка и на некој начин „ветува“ дека никогаш повеќе нема да го стори тоа.

Му треба храна или вода

Ако вашето домашно милениче е гладно или жедно, а неговите садови се празни, многу е веројатно дека тој ќе ви ги даде своите шепи.

На пример, ако се приближува времето на неговиот оброк и тој е нетрпелив или се чини дека сте го заборавиле, тој ќе го искористи овој трик за да ве потсети на тоа. Откако ќе ви ја даде шепата, кучето најверојатно ќе ве однесе до садовите со храна и вода.

Кучето се сочуствува со вас

Шестото сетило на кучето, чувството за инстинкт е многу моќно. Кучињата можат да „намирисаат“ на човечка тага. Ако вашето домашно милениче ве најде тажен како седите на каучот, многу е веројатно дека тој ќе дојде кај вас и ќе ви ја даде својата шепа во знак на поддршка.

Како многу емпатични суштества, кучињата имаат моќ да ја истераат човечката тага со самото присуство.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!