ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Што значи снег во април : Открива старо народно верување!

Што значи снег во април : Открива старо народно верување!

Ова не се случува често во нашата област

Поради штотуку изникнатата трева и земјоделски култури, април се нарекува боjобер, зелен или планина. Тоа главно е во знакот на велигденскиот пост, што, повторно, сè е во знакот на подвиг, страдање и молитва.

Сепак, април е месец кој е исполнет со светли денови, со песни, шеги и игри. И еве зошто е толку посебен меѓу другите месеци, што ги карактеризира луѓето родени во април и како нашите предци го предвидуваа времето врз основа на временските (не) услови поврзани со април.

Народната мудрост вели: „Омажи се во април кога можеш, задоволство за неа, задоволство за него“.

И луѓето кои се родени во април имаат посебни карактеристики! Децата родени во април се весели, вредни и добронамерни. Тие се склони на шеги (на крајот на краиштата, Денот на шегите е во нивниот месец), па дури и оној на нивна сметка. Тие се омилени во општеството затоа што сакаат да се забавуваат, а чувањето тајни е нивна специјалност. Сепак, тие исто така знаат да бидат тврдоглави, па затоа им е тешко да земат совети дури и кога се добронамерни. Здраво, треба да внимавате на цревни заболувања, како и главоболки.

И еве каква година, според популарното верување, нè очекува врз основа на метеоролошките услови во април:

– Ако април е убав, мај ќе биде грд.

– Ако април е влажен, тогаш е валиден.

– Априлскиот дожд е благослов, мај е уште подобар.

– Април на дожд, мај во цут.

– Влажен април, сув јуни. Сув април, влажен јуни.

– Чистите ноќи во април се лоши и за овошјето и за виното.

– После априлската грмотевица, повеќе нема мраз.

– Колку е потивок и поубав април, толку може да биде повеќе лут и бесен мај.

– Колку побрзо цвета трнот во април, толку побрзо ќе се бере во јуни.

– Она што болните не го земаат во март, април го јаде.

ШТО КОГА ЌЕ ПАДНЕ СНЕГ АПРИЛ

Се верува дека ненадејниот пресврт во времето е предупредување за природата луѓето да го следат своето однесување, но и да ги решат дилемите што ги мачеле подолго време.

Иако, според статистичките податоци, снегулките повремено се појавуваат во нашиот главен град секоја петта година во четвртиот календарски месец, тие се претежно од минлива природа, но тие предупредуваат дека „опашката“ на Баба МартА може да се протега подолго отколку што се надевавме.

Според популарното верување, токму „куките на Баба“ траат од крајот на март до средината на април. Тогаш може да се случи студени ветрови да дуваат надвор од линијата и да напаѓаат снег.

Бидејќи пролетта е олицетворение на ново будење на природата, преродба и постигнување хармонија, ако тоа не се случи, природата нè предупредува да обрнеме внимание на однесувањето и да започнеме да живееме во хармонија со природата, едни со други, но и со нас самите.

Верувањето понатаму вели дека снегот во април нè потсетува да го решиме она што не го сторивме претходните месеци и она што не блокираше да продолжиме понатаму. Ако го направите тоа, среќата и просперитетот ќе ве следат во следните месеци.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!