ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Суштински лекции за убавина на кои не научи принцезата Дијана

Суштински лекции за убавина на кои не научи принцезата Дијана.

Принцезата Дијана , слободно можеме да кажеме, е една од иконите на модерното време. Освен фактот дека ја паметиме како една од неприкосновените и нежни жени кои ги поместуваа границите што им беа поставени – Дијана ја паметиме и по препознатливиот софистициран стил и изразената природна убавина.

Иако подоцна дознавме дека како девојче се бореше со анорексија и сликата што ја имаше за себе, со текот на годините прерасна во самоуверена жена, која се држи до себе и зрачи со неверојатна енергија. Со нејзината одлична личност и љубезноста што зрачеа од нејзините очи, се сеќаваме на нејзината сега позната кратка коса, сино око и руменило, што изгледаше како да е „изгорена од сонцето“ токму во тој момент – и дознајте ја најважната оние под убавинаталекциите што ги научи Дијана без таа да биде дури и свесна за тоа.

Однадвор сме убави само ако зрачиме одвнатре

Целата убавина на овој свет не може да ги сокрие и прикрие нашите карактеристики на личноста. Иако е докажано дека симетријата на лицето е пријатна за окото и убава, иако имаме идеал за полни усни, мал и симетричен нос или прободливи очи – сè паѓа во вода ако лицето кое е убаво не е експресивно. Нашата личност и внатрешна природа ќе бидат изразени преку нашето движење, говорот на телото и изразите на лицето, и ако сме незадоволни, злобни или злонамерни, тоа ќе ги одврати луѓето од нас, без оглед колку сме совршени. Принцезата Дијана не беше идеално убава, иако ја паметиме како таква. Но, таа беше харизматична, љубезна и дарежлива – и тоа е она што првенствено не привлече и нè направи убави.

Кратката коса може да биде исто толку женствена колку и долгата

Многу мажи, но и многу жени – ја поврзуваат женската енергија и убавина со долга коса. Некако, таа врска е потенцирана толку многу пати од луѓето околу нас, што веројатно несвесно сме почнале да веруваме во неа и да мислиме дека ја чувствуваме. Сепак, потребни ни се повеќе жени како Дијана, која покажа со личен пример дека кратката коса не мора да ги исклучува женственоста и елеганцијата. Таа се прослави со кратката коса полна со волумен, во стилот на осумдесеттите, што го врамуваше нејзиното лице. Фризурата што ја носеше Дијана е лабава, лесна за одржување и многу секси, а секоја девојка треба барем еднаш во животот да биде охрабрена и да ја скрати косата на овој начин.

Заменете го црниот молив за очи со син

Црниот молив е класичен, но не е единствениот – што често го забораваме. И знаете, не мора да имате светли очи за да го замените црниот молив за очи со обоен, затоа што синиот молив за очи, како што носеше Дијана, може да изгледа многу добро на оние бринети со кафеава коса и кафеави очи. Сините очила за сонце и сенките неодамна се вратија во трендот и сигурни сме дека ќе бидат актуелни и ова лето и пролет – кога ќе сакаме да го повикаме морето што е можно побрзо, дури и со шминка. Исто така – мал трик на кој се сетивме од Дијана е тоа што ајлактот за очи не само што треба да биде резервиран за горниот капак, туку можеме да го носиме и на долниот дел, односно на водната линија.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!