ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Таму каде што има љубов, има живот : 10 моќни мудрости што Ганди ги подари на човештвото!

Таму каде што има љубов, има живот : 10 моќни мудрости што Ганди ги подари на човештвото!

Го живееше онаа што го зборуваше, а зборуваше мудро. Ви пренесуваме 10 моќни мудрости што тој ги остави за сите нас.

Махатма Ганди беше човек кој остави силни пораки до човештвото за време на неговиот живот. Она што го прави специфично е тоа што беше дијаметрално спротивно на денешниот поим за „успешен политичар“ – тој им служеше на својот народ , не ги  користеше. Го живееше онаа што го зборуваше, а зборуваше мудро.

Ви пренесуваме 10 моќни мудрости што тој ги остави за сите нас.

Убаво е да се знаат овие фрази и изреки, но вистинската вредност лежи во нивната примена. Инаку, тоа се само зборови …

1. Бидете промената што сакате да ја видите во светот .

2. Она за што мислите, станувате .

3. Каде што има љубов , таму има и живот.

4. Живејте како утре да умирате, научете како да живеете вечно .

5. Вашето здравје е вашето вистинско богатство.

6. Имајте смисла за хумор.

7. Вашиот живот е вашата порака.

8. Акцијата ги изразува приоритетите.

9. Нашата величина е во способноста да се менуваме.

10. Најдете се во служба на другите.

„Внимавајте на вашите мисли бидејќи тие стануваат зборови;

Внимавајте на вашите зборови бидејќи тие стануваат дела ;

Внимавајте на вашите дела бидејќи тие стануваат навики ;

Внимавајте на вашите навики бидејќи тие стануваат карактер ;

Внимавајте на вашиот карактер бидејќи тој станува ваша судбина “.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!