ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Тажни мисли на еден старец за тоа како животот може да си игра со нас!

Тажни мисли на еден старец за тоа како животот може да си игра со нас!

Водата во коленото го принуди старецот да седне на клупа за да се одмори.

„Како животот знае да си игра со нас“, помисли болниот старец. Ја извади исцепаната капа со цел да си го избрише челото со марамче.

„Воопшто не знам како ќе ја платам сметката за вода, а водата е насекаде околу мене бесплатна. Водата е во моето колено, водата е на моето чело, водата е пред мене во ова езеро.

На старецот му се допадна ова негово набудување, ги стави очилата, погледна во џебовите на палтото да земе пенкало и хартија, со цел да ги запише своите мисли, но не ги најде. Наместо тоа, тој извади часовник од џебот.

„Часовник, каков нехуман апарат, и кога си стар колку мене, тоа е тотално безвредно. Каде да доцнам? Кога и да одам на тој свет, мислам дека е рано. Но, неизбежно е мојата сила наскоро да ме изневери и да ја фрлам лажицата. Дома, кога и да заминам, повторно ќе бидам рано.

И старецот ги сакаше овие мисли, тој сакаше да ги запише, но ја немаше потребната опрема за тоа. Наместо тоа, тој реши да не размислува повеќе, туку едноставно да погледне во езерото, кое блескаше како бисерни обетки.

Ставајќи го часовникот назад во џебот, старецот некое време ја гледаше водата, а потоа со голема мака стана од клупата и си отиде дома за да стане рано. Повторно се вратија мислите под капа на овој човек. Старецот одеше полека, невнимателно мавташе со раката.

Идеите што би сакал да ги запише  во ќелавата глава, на сите нему му се чинеа излишни.

Му требаше само една идеја, што никогаш не му падна на памет, а тоа беше – како да ги плати сметките?

Животот си поигрува постојано , а на нас останува како ќе се справиме со него…

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!