ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Кинеските Научници Развиваат Генетска Терапија Која Би Можела Да Го Успори Стареењето

Кинески научници развија нова генетска терапија која може да влијае на стареењето кај глувци и да им го продолжи животниот век. Ова откритие може еден ден да придонесе за слични третмани за луѓе.

Методот е детално опишан во медицинското списание Science Translational Medicine на почетокот на овој месец и вклучува деактивирање на генот наречен kat7, што е клучен фактор за стареење на клетките, пренесува Ројтерс.

Специфичната терапија што ја користеле врз глувците е прва во светот, а резултатите покажале дека животот на глувците бил продолжен, во просек, за 25 проценти.

Тим биолози користеа „алатка за уредување геном“ наречена CRISPR / Cas9, која се користи за прецизно уредување на ДНК.

Иако за научниците досега е позната група на гени поврзани со стареењето, идентитетот и улогата на дополнителни гени вклучени во регулирањето на стареењето на луѓето сè уште не се разјаснети во целост.

Истражувачите идентификуваа 100 гени, а kat7 беше најефикасен во придонесот за стареење на клетките.

Кат7 е еден од десетиците илјади гени кои се наоѓаат во клетките на цицачите, а истражувачите го деактивирале во црниот дроб на глувците со методот наречен летивирусен вектор. Резултатите сугерираат дека ваквата генска терапија заснована врз инактивација на еден ген може да го продолжи животниот век на глувците.

Исто така, анализата открила дека стимулацијата на активноста на kat7 го забрзува процесот на стареење на клетките.

Само што ја тестиравме функцијата на гени во различни типови на клетки, во човечки матични клетки, мезенхимални прогениторни клетки, во клетки на црниот дроб кај човекот и глувчето. Не забележавме токсичност или несакани ефекти од терапијата врз сите овие клетки “, рече професорот Qu Jing од Кинеската академија на науките (CAS).

Како и да е, споменатиот метод е далеку од тоа да се тестира на луѓе во блиска иднина, смета професорот ingинг, додавајќи дека се неопходни детални анализи на животни, а потоа и на примати.

Конечно, се надеваме дека можеме да најдеме начин да го забавиме стареењето дури и за многу мал процент … во иднина“, заклучи Jинг.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!