ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Лудо тесто што може да издржи до 7 дена: Што и да посакате, можете да направите од него! (РЕЦЕПТ)

Од овaa тестo можете да направите што и да ви падне на памет – од основа за пица, слатки и солени ролни, мини пица,лебиња…

Состојки:

1 кг брашно
1 прашок за пециво
1 лажица сол
1 дл масло
4 дл јогурт
2,5 дл млеко
1 коцка свеж квасец
2 лажици шеќер
2 јајца

Подготовка:

Како и со подготовката на други теста, ставете топло млеко во кое ќе додадете малку шеќер, квасец, 2 лажици брашно.
Промешајте малку за да се стопи шеќерот за побрзо да се подигне квасецот. Пожелно е да се задржи просторијата топла со цел побрзо да се постигне посакуваната реакција.
Во друг сад измешајте ги преостанатите состојки.
Кога квасецот се зголеми доволно, ставете го на средината на брашното.
Месете го тестото да биде мазно. Ако ви се залепи за раце, додадете малку повеќе брашно.
Пронајдете една кеса и ставете го тестото во неа.
Можете да го запрашате малку или да го брашнете за да не се држи. Важно е добро да се исфрли целиот воздух од вреќата.
Ставете го тестото во фрижидер, каде што можете да го чувате до 7 дена.
Пред мешање, тестото треба да се остави на топло место најмалку еден час, и колку подолго, толку подобро.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!