Тесто за пица со јогурт кое секогаш успева !

Слични

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ)

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ). Правете торти...

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната вечера

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната...

Лиснато тесто со јаболка и цимет

Лиснато тесто со јаболка и цимет. Можете ли да ги...

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење. Речиси и...

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото. Иако малкумина од...

Сподели

Тесто за пица со јогурт кое секогаш успева !

Ова е докажан рецепт за кој не треба да се грижите – тестото е секогаш меко со крцкава кора, а филот едноставно се топи во него. Задоволство е да се јаде ваква пица! Затоа, повелете и уживајте во вашето омилено парче!

Состојки:

  • 2 пакувања грчки јогурт
  • 3,5 чаши брашно
  • 1 прашок за пециво
  • рамна лажица сол

Подготовка:

Ставете грчки јогурт во сад, а потоа просејте го брашното во неа. Додадете прашок за пециво и сол по желба и измесете го тестото. Расукајте го и ставете го во кружен плех обложен со хартија за печење. Наполнете го подготвеното тесто по желба и печете на 200 степени 20 минути. Пријатно!

error: Content is protected !!