ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Тигрица папагал: Интересно и толку симпатично милениче кое „се натпреварува“ и со кучиња и со мачки

Поради нивната живост, iosубопитност и сочувство, папагалите-тигрици се опишани како највесели и највесели суштества, па затоа не е изненадувачки што тие се трети најзастапени миленици според популарноста, по мачките и кучињата. Прекрасната и добронамерна тигрица лесно расте на срцето, а поради нејзината голема друже socубивост најдобро е да ги имате во парови.

Имено, тигриците се меѓусебно најдоброто друштво што не може да замени огледало, пластична птица, па дури и човек. Тие не сакаат да бидат сами, па затоа за да бидат најзадоволни, препораката е да имате барем двe тигрици за секогаш да прават друштво и да не им е здодевно. Кога се спаруваат тигрите, потешко е да се обучуваат, бидејќи тие посветуваат помалку внимание на нивниот сопственик, но бидете сигурни дека вашите миленици ќе бидат најсреќни, па дури и поздрави, бидејќи овој папагал може да се разболи поради осаменост.

Како по правило, со доволно внимание и трпеливост, тигриците се лесни за скротување и можат да научат неколку зборови, а докажано е дека тие се навикнуваат на жените и децата полесно од мажите, веројатно затоа што жените и децата имаат повисок и понежен глас , што ги потсетува папагалите на нивното чврчорење.

Домот на предците на тигрите е Австралија, каде што сè уште живеат во бројни стада. Тигриците не можат да се видат во дивината во сино-бела комбинација на бои, на пример, бидејќи единствената природна боја на тигрицата во дивината е варијација на зелена или жолта боја. Сите други бои се создадени од генетска мутација со цел размножување и продажба на тигри, но дури и таквите птици се сосема здрави и фини. Тие живеат во просек од 10 до 14 години и се многу питоми, живи и liveубопитни суштества. Домашните миленици се идеални за деца над осум години и подобро е да ги избегнувате ако веќе имате мачка во домот затоа што се знае дека мачките се грабливки птици.

На тигрицата треба да му се обезбеди простран кафез во кој вашата птица ќе може слободно да ги рашири крилјата и да става решетки, фидер и алкохол. Покрај тоа, свиткајте играчки како скали, bвона и лулашки бидејќи тигрите се познати и по својата разиграност, па оттука и прекарот перјаст циркуск изведувач затоа што тие често ги забавуваат своите сопственици со акробации што ги изведуваат.

Тигрицата исто така има потреба од дневно ослободување од кафезот  за да може да лета и да ја задоволи својата природна потреба. Секако, проверете дали вратите и прозорците се затворени, а ако е можно и завесите се повлекуваат за да не налета на прозорците. Еден од најголемите непријатели на тигрицата е провев, што може да предизвика сериозни здравствени проблеми, поради што кафезот не треба да биде на провев, но и да не е изложен на директна сончева светлина. Најдобро е да го поставите во просторија каде што поголемиот дел од времето го поминувате дома, на пример во дневната соба, а не во ходникот или бањата. За летните месеци, обезбедете го вашиот папагал во кафез со „базен“  вода во која може да се искапат бидејќи тигриците обожаваат вода и со задоволство ќе рикаат да се освежат.

Основната диета на папагалот тигрица се состои од различни видови мали семиња . Идеално е да се купи храна што содржи мешавина од различни видови семе (просо, овес, лесни семиња, излупена шипка, коноп, пченица), со додаток на витамин-минерал. Покрај основната храна, повремено треба да се нудат папагали барем на час, т.н. „птичјиот колач“ што го обожаваат. Тие навистина сакаат коска од сипа на која го изоструваат клунот, што е потребно затоа што клунот постојано расте и треба да го потрошат.

Од овошјето, на папагалот може повремено да му дадете парче јаболко, круша, агруми или камен овошје (најдобро е да го отстраните каменот). Моркови, магдонос, целер, домати и пиперки се опции кога станува збор за зеленчук што треба да биде суров, добро измиен и сушен.

Ако добиете тигрица, можете да бидете сигурни дека имате милениче кое ќе ве разубавува секој ден, па дури и ќе ве насмее и ќе биде одлично друштво, и со доволно трпеливост и напор, кога доволно ќе се опушти и се навикне на вас, вашата тигрица папагал ќе ви дозволи и да ја погалите.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!