Тој претставува елексир на здравјето и виталноста

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво? Прашање на денот! Зошто е...

Сподели

Тој претставува елексир на здравјето и виталноста.

Покрај тоа што има магичен вкус, доматот е моќен чувар на вашето здравје.

Иако првата асоцијација со доматите е салатата, овој зеленчук е многу повеќе од тоа.

Доматот е полн со растителни влакна, витамини, минерали и фитонутриенти и затоа е незаменлив на секоја маса.

Богат е со витамини Б6, Ц и К , содржи бета каротен , биотин, ниацин, калиум , фосфор, калциум, железо , цинк и селен , како и многу органски киселини како што се лимонска и јаболкова, кои го одредуваат карактеристичниот вкус на доматите.

Поради високата содржина на антиоксиданси, доматот е вистински елексир на здравјето.

Комбинираното дејство на железо и витамин Ц , кои го содржат доматите, помага во синтеза на хемоглобин и создавање на нови црвени крвни зрнца, со што помага да се спречат или третираат разни видови на анемија .

Бидејќи содржи витамин Ц, калциум и фосфор, доматите се многу добри за здравјето на коските и забите .

Доматот ја подобрува работата на срцето помагајќи да се намали крвниот притисок поради високата содржина на калиум. Исто така, ја спречува оксидацијата на холестеролот, што е еден од првите чекори во формирањето на атеросклеротични плаки.

Ликопенот , кој се наоѓа во доматите, ја подобрува способноста на кожата да се заштити од штетните УВ зраци. Бидејќи е богат со витамини А и Ц , го прави корисен со намалување на стареењето на кожата и отстранување на несовршеностите на кожата.

Високата содржина на калиум и фосфор во сокот од црвен домат помага да се ублажат симптомите на стрес и замор , како и да се ублажат грчевите во мускулите .

За да ги искористите лековитите својства на доматите, можете да ги јадете свежи или варени во различни јадења.

error: Content is protected !!