ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Тој претставува елексир на здравјето и виталноста

Тој претставува елексир на здравјето и виталноста.

Покрај тоа што има магичен вкус, доматот е моќен чувар на вашето здравје.

Иако првата асоцијација со доматите е салатата, овој зеленчук е многу повеќе од тоа.

Доматот е полн со растителни влакна, витамини, минерали и фитонутриенти и затоа е незаменлив на секоја маса.

Богат е со витамини Б6, Ц и К , содржи бета каротен , биотин, ниацин, калиум , фосфор, калциум, железо , цинк и селен , како и многу органски киселини како што се лимонска и јаболкова, кои го одредуваат карактеристичниот вкус на доматите.

Поради високата содржина на антиоксиданси, доматот е вистински елексир на здравјето.

Комбинираното дејство на железо и витамин Ц , кои го содржат доматите, помага во синтеза на хемоглобин и создавање на нови црвени крвни зрнца, со што помага да се спречат или третираат разни видови на анемија .

Бидејќи содржи витамин Ц, калциум и фосфор, доматите се многу добри за здравјето на коските и забите .

Доматот ја подобрува работата на срцето помагајќи да се намали крвниот притисок поради високата содржина на калиум. Исто така, ја спречува оксидацијата на холестеролот, што е еден од првите чекори во формирањето на атеросклеротични плаки.

Ликопенот , кој се наоѓа во доматите, ја подобрува способноста на кожата да се заштити од штетните УВ зраци. Бидејќи е богат со витамини А и Ц , го прави корисен со намалување на стареењето на кожата и отстранување на несовршеностите на кожата.

Високата содржина на калиум и фосфор во сокот од црвен домат помага да се ублажат симптомите на стрес и замор , како и да се ублажат грчевите во мускулите .

За да ги искористите лековитите својства на доматите, можете да ги јадете свежи или варени во различни јадења.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!