ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Топ 10 совети кои ќе им помогнат на поспаните мајки

Топ 10 совети кои ќе им помогнат на поспаните мајки.

Да се ​​справите со улогата на мајка не е лесно, ако сте лишени од сон, тоа е уште потешко. Добриот сон е важен и за вас и за вашето бебе. Со цел мајките да спијат и да уживаат со своите малечки, оставете ги да ги следат следниве совети.

1) НЕКА ОДМОРОТ БИДЕ ВАШ ПРИОРИТЕТ

Ова е најтешката работа што треба да ја направат мајките, но одморот во текот на денот ќе ги намали последиците од неспиењето и ќе го подобри квалитетот на спиењето во текот на ноќта. Секогаш е лесно да се каже: „Само ќе одморам да ја исчистам просторијата и да извршувам домашни работи“.

Но, важно е да застанете во еден момент и да одморите. Доволно е од 5 до 10 минути, тоа ќе биде доволно за вашето тело да се опорави и физички и психички. Добро е за мајките да пијат вода и да јадат овошје.

2) ШТО ДА СЕ ПРАВИ КОГА БЕБЕТО СЕ БУДИ ВО ТЕКОТ НА НОЌТА

Неизбежно е бебето да се разбуди во текот на ноќта, дури и неколку пати. Сепак, постојат неколку начини да заспиете повторно. Прво на сите, бидете подготвени. Имајте храна за бебиња и пелени при рака. Избегнувајте силна светлина и наместо тоа користете ламби со помал интензитет. Секојпат кога вашето бебе ќе ве разбуди, не гледајте во часовникот.
Ако го направите тоа, ќе почнете да се грижите за тоа колку малку спиење имате оставено до утрото. Ова ги намалува шансите да заспиете.

3) КОГА НАВИСТИНА НЕ МОЖЕТЕ ДА СПИЕТЕ

Постојат неколку опции тука. Прво, опуштете се. Не користете го зборот „сон“. Кажете си: „Не е важно ако не заспијам вечерва, сепак ќе го искористам времето за одмор.“ Тоа е мал трик, ќе бидете изненадени од тоа колку брзо ќе заспиете. Особено ако редовно ја користите оваа техника.

Ако, и покрај оваа техника, не успеете да заспиете, тогаш станете од кревет, читајте книга, пијте чаша чај од камилица или работете домашни работи што најмногу ве релаксираат. Само не легнувајте во кревет и не се обидувајте  безуспешно да заспиете. Ова ќе ве фрустрира и ќе ве умори.

4) ИЗБЕГНУВАЈТЕ ЧУВСТВИТЕЛНОСТ НА БУЧАВА

Многу мајки слушаат дури и најмал звук што го произведува нивното бебе. Тие честопати се премногу фокусирани на слухот дали нивното бебе плаче. Не смеете да заборавите на бебето, но дури и да не спиете, нема да и помогнете.

Затоа, пронајдете начин накратко да го свртите вниманието од звуците во позадина. Можеби еден вентилатор би било добро решение.

5) ИМАЈТЕ РИТУАЛИ ЗА СПИЕЊЕ

Како мајки обидете се да влезете во рутина пред спиење и да ги подготвите вашето тело и ум за спиење. Човечките суштества добро реагираат на ритуалите што му кажуваат на мозокот дека е време за одмор. А, тие ритуали можат да бидат следниве: читање книга, слушање релаксирачка музика, капење во бања со есенцијални масла од лаванда.

Важно е да се избегнат сите активности што го попречуваат спиењето, како што се испраќање е-пошта или сурфање на Интернет. Ако гледате телевизија пред спиење, нека биде нешто смешно и инспиративно, избегнувајте депресивна содржина. Доколку ги примените споменатите совети, ќе се ослободите од чувството на вознемиреност и лесно ќе заспиете.

6) ВЕЖБАЈТЕ

Една од најтешките работи за исцрпените мајки е да најдат време за вежбање, но потребно е да се ослободат од стресот. Редовното вежбање го намалува нивото на адреналин и хормони на стрес, и го стимулира лачењето на хормони кои го зајакнуваат имунитетот. Ако сте физички активни, ќе поминете повеќе време во длабок сон.

Тоа не значи дека треба да одите во теретана, доволно е 20 минути брзо одење за да започнете со производство на ендофрин.

7) ЗАБОРАВЕТЕ НА ОБВРСКИТЕ

За подлабок, помирен сон, тргнете ги сите обврски од вашата глава. Пред спиење, запишете ги вашите обврски за утре и не носете ја таа хартија во спалната соба. Сè што треба да направите следниот ден, оставете го да ве чека до утрото.

8) НАМАЛЕТЕ ГО ВНЕСОТ НА КОФЕИНОТ И АЛКОХОЛОТ

Кофеинот и алкохолот кај мајки негативно влијаат на квалитетот на сонот. Ефектите од кофеинот можат да траат до десет часа. Ако имате проблеми со спиењето, и се чувствувате уморни без оглед колку сте спиеле, заменете ги овие пијалоци со вода.

Се смета дека алкохолот се релаксира и делува како седатив пред спиење. Сепак, тоа ве спречува да имате длабок, добар сон и ве заморува и физички и психички.

9) СЛОБОДНО ДРЕМНЕТЕ

Секоја мајка мора да си дозволи пет до десет минути дремка. Нека биде во проветрена просторија. Опуштете ги мускулите и дишете длабоко од стомакот. Ќе се приближите до моментот на „спиење“, но ќе бидете свесни за времето . Ако сте истоштени, имате стоперка покрај вас или поставете аларм за да не заспиете.

10) КОЛКУ СОН Е ДОСТА?

Загрижени сте што не спиете доволно осум часа? Нашите потреби за спиење се различни, на некои им треба помалку, на некои повеќе. Колку ќе спиеме зависи и од стратегијата што ќе ја примениме. Во денешното општество на преоптовареност со информации, поголем предизвик е да си обезбедите длабок сон, а не доволно количество сон.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!