ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Топли бои и прекрасна атмосфера: Стан во кој секоја соба ужива со детали

Минела Сарда живее со сопругот и двете деца во градот Перг во близина на Линц. Оваа мајка на тригодишно девојче и едногодишно момче е одговорна за украсување на станот од 85 квадратни метри, кој се состои од голема дневна соба со кујна, остава, спална соба и детска соба, бања и посебен, тоалет

На прашањето од каде и е инспирацијата за украсување, Минела рече дека сè оди спонтано со неа.

Кога ќе наидам на нешто што знам дека го сакам веднаш наоѓам место каде можам да го вклопам. Омилена боја ми е белата, и ако е бела може да играш со комбинации на негораничено многу, вели таа.

Покрај белата, уште две бои кои доминираат во неговиот дом се розовата и златната боја.

Првичната идеја беше елегантен док кој ќе дише, дом од светли бои. Далеку сум од целта и не знам дали воопшто ќе одам на целта, бидејќи постојано се појавуваат нови идеи. Имам чувство дека секогаш ќе се појавува нешто ново на кое нема да можам да одолеам, вели Минела.

Што се однесува до нејзината омилена просторија во станот, одговорот е краток и јасен: “Мојата кујна е моја гордост“, вели Минела и додава дека сè планирала сама.

Не е нешто големa, но има добар распоред, така што е и функционална. Јас поминувам многу време во нea. Освен што ја средувам куќата, сакам да готвам, да правам колачиња и мислам дека сум многу добра во тоа. Добивам многу комплименти и задоволна сум од конечниот резултат, вели таа.

Веднаш до кујната има остава, чајната кујна есо многу простор, па таа постави полица во неа каде има само уреди како оној за кафе и друг кујнски прибор, така што работната површина во кујната е слободна и лесна за одржување.

Детали за станот на Минела има насекаде. Нејзина омилена продавница е Депо, но тука се и Икеа, H&M Home … Во моментов е фасцинирана од макрама, па ќе направи венец со лисја за терасата. Нејзиниот сопруг, исто така, и помогнал, најмногу за боење ѕидови. При тоа тој ја добива главната улога, а таа дава упатства.

Друг детал што го сака во својот дом се перниците. Ги има многу, во различни големини и бои.

А со нив, кога станува збор за средување на домот, нема крај. Секогаш има нови идеи, промени … Таа ги советува сите што планираат наскоро реновирање да ја следат нивната интуиција и да не бидат робови на трендовите.

На крајот на краиштата, сите имаме различни вкусови и погледи и најважно е домот да биде топол, среден и да се чувствуваме добро во него, заклучи Минела и се нурна во нејзината оаза полна со белина и детали од розово-злато во нашата галерија.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!