Торта од портокал со само 5 состојки!

Слични

Најубавото слатко од вишни, по рецептот на баба!

Најубавото слатко од вишни, по рецептот на баба! Конечно дојде...

Кесадиљи: Брз и сочен оброк што ќе го обожавате!

Кесадиљи: Брз и сочен оброк што ќе го обожавате! Полнета...

Храна и Рецепти – најдобрите кулинарски вештини на нашите домаќинки

Храна и Рецепти - најдобрите кулинарски вештини на нашите...

Милка тарт: Чоколадно задоволство кое се припремува за час!

Милка тарт: Чоколадно задоволство кое се припремува за час! Комбинација...

Здрав чоколаден колач со банана кој мора да го пробате

Здрав чоколаден колач со банана кој мора да го...

Сподели

Торта од портокал со само 5 состојки!

Се готви за помалку од половина час, и е толку мекa и сочнa!

Состојки

  • 1 портокал
  • 150 гр брашно
  • 100 гр шеќер
  • 3 јајца
  • 180 гр стопен маргарин

Како да ja подготвите ?

Истурете ги сите состојки во мешалка и добро измешајте ги. Истурете ја смесата во плех на кој ќе ставите хартија за печење и печете на 180 степени околу 20 минути. Топлата торта можете да ја прелиете со 2 дл сок од портокал за да биде посочна.

error: Content is protected !!