ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

МОРА ДА ПРОБАТЕ ! Неверојатна Торта Со Банана И Ореви, Вистинско Уживање !

Фантастична мешавина, ореви, ванила и крем од банана. Тортата е многу вкусна и не е скапа. Од целата мерка е добиена огромна торта со големина на плех за рерна. Во прилог е една третина од мерката.

Состојки за кората:

5 белки
5 лажици шеќер
5 лажици ладна вода
5 лажици ореви
1 прашок за пециво
1 лажица брашно

Крем:

5 жолчки
5 лажици шеќер
500 мл млеко
1 пудинг од ванила
2 лажици густина
150 или 200 мл слатка павлака во зависност од тоа какви се јајцата, каков е пудингот, па затоа густината на филот зависи од нив

Повеќе:

3 банани

најдобрата торта со банани

Подготовка:

Изматете ги белките со шеќерот за да се раствори шеќерот, а потоа додадете вода во текот на матењето.

Додадете ореви, брашно и прашок за пециво и комбинирајте ги со лажица.

Загрејте ја рерната на 200 степени и протресете ја смесата во плехот во кој претходно сте ставиле хартија за печење.

Печете околу 15 минути, во зависност од рерната, додека кората не стане светло-кафеава.

Изладената кора исечете ја на три еднакви делови, 3 ленти. Исечете ја кората во ширина.

Измешајте жолчки, шеќер, пудинг и згуснувач, потоа истурете малку млеко и соединете, а остатокот ставете го да зоврие, па зовријте ја изматената смеса.

Мешајте додека не се згусне, тргнете го од оган и изладете го целосно.

Изматете 150 или 200 мл слатка павлака и постепено додавајте шлаг во оладениот крем.

Исечете ги бананите на дебели кругови.

Редење: кора, крем, банани, крем, кора, крем, банани, крем, кора.

Тортата премачкајте ја со остатокот од филот и украсете по желба.

Оставете го во фрижидер најмалку 2 часа и послужете.

Пријатно!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!