ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Торта со сладолед што не се пече: Рецепт за кремасто совршенство на овошје, павлака и чоколадо

Торта со сладолед што не се пече: Рецепт за кремасто совршенство на овошје, павлака и чоколадо.

Вкусот ќе ве воодушеви.

Во овие жешки летни денови, домаќинките не се подготвени да готват, а особено да  стојат покрај шпоретот за да направат колачиња . Но, ако самите домаќинки се гурмани кои се опкружени со гастрономски истомисленици, тешко дека ќе одолеат без да направат барем брза овошна торта.

Рецептот што ви го донесуваме не бара, тој е дарежлив и сигурно ќе ги воодушеви љубителите на кремасти десерти.

Состојки:

  • 300гр мелени бисквити
  • 500мл слатка павлака
  • 100гр шеќер во прав
  • 300мл павлака
  • 2 вреќи желатин + 50мл вода
  • 350гр сезонско овошје
  • 2 лажици шеќер

За глазура:

  • 100гр чоколадо
  • 3 лажици млеко
  • 50гр путер

Подготовка:

Изматете ја слатката павлака, додадете шеќер во прав и павлака, па сè измешајте добро и додадете половина од стопениот желатин.

Измешајте го овошјето со шеќер, а потоа додадете ја другата половина од стопениот желатин.

Ставете слој бел фил во сад со обрач, а потоа додадете ред бисквити, а бисквитите прелијте ги со овошен фил. Повторувајте се вака додека не го потрошите целиот материјал. Последниот слој треба да биде слој од бело полнење.

Ставете го колачот во фрижидер да се стегне добро, а потоа извадете го обрачот од плехот, превртете го колачот на плех и ставете го глазурата, што ќе ја направите со топење путер во тава, додавање масло и чоколадо.

По желба, украсете ја тортата со снегулки од бадем.

Уживајте!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!