ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Oбрнете внимание на овие работи кога купувате крема за сончање

Oбрнете внимание на овие работи кога купувате крема за сончање.

Едно од основните правила на убавината е нејзината заштита – особено од сонцето. Погрешно е да се мисли дека треба да користиме заштитен фактор само во текот на летото или кога сме на плажа. Она што е важно да се знае тогаш е дека треба да користиме водоотпорен крем.

Во други прилики и сезони, не мора да биде водоотпорен или со огромен фактор што го користат бебињата, но важно е да го имаме. Не само изгорениците се нашиот главен страв кога станува збор за сонцето. Исто така, може да предизвика фотографирање (предвремено стареење на кожата предизвикано од сонцето), хиперпигментација и алергии.

Во мали количини, сончевата светлина е добра за нашата кожа, бидејќи го стимулира производството на меланин и ни обезбедува витамин Д, но премногу сонце, кога сме незаштитени, сè уште може сериозно да ни наштети.

Затоа во следниот текст ви претставуваме сè што треба да знаете за да уживате во сончевиот ден без страв.

Изберете кремa за сончање со широк спектар на заштита

За да бидете сигурни дека сончевите зраци нема да ја оштетат вашата кожа, без разлика дали е чувствителна или не, важно е да изберете крем за сончање што ќе ве заштити од УВА и УВБ зрачење. УВА-зраците продираат во подлабоките слоеви на кожата и предизвикуваат фотографирање, сончеви точки (старечки дамки) и алергии. Иако честопати ги обвинуваме УВБ зраците за изгореници, бидејќи тие продираат во површинските слоеви на кожата, УВА-зраците се оние кои предизвикуваат нерамномерен тон и го намалуваат производството на колаген. Затоа е важно да се најде крем за сончање кој не штити од двата вида на зрачење, затоа што е доволен само половина час на сонце без заштита за да се забрза стареењето на кожата.

Кремa за сончање не смее да има штетни состојки

Некои производи кои служат како заштита од сонце користат хемикалии како што се оксибензон и октиноксат, кои освен што не се добри за нас, не се добри за морскиот живот, во кои толку многу уживаме. Од јануари оваа година, Хаваи дури забрани производство на производи за сончање, кои ги содржат овие две состојки. Постојат и препарати кои содржат минерали базирани на титаниум диоксид, што е проследено со големи контроверзии во последните неколку години, бидејќи научниците тврдат дека тие можат да имаат канцероген ефект кога ќе се вдишат. Токму поради оваа причина, компаниите се свртија кон вегански и природни композиции кои ја штитат не само кожата, туку и околината. Погледнете ја декларацијата пред да одлучите за производ што ќе го нанесете на вашата кожа.

Изберете кремa за сончање кој одговара на вашиот тип кожа

Ако имате проблеми со предвремено стареење на кожата, постојат и анти-старечки препарати кои содржат заштита од УВ зрачење. Покрај краткиот и долг ланец хијалуронска киселина, што ќе ги намали знаците на стареење, овие препарати ќе ве заштитат и од сонцето. Од друга страна, ако вашата кожа е склона кон алергии, изберете производ кој содржи формули со алфа-глукозилрутин. Тие исто така ќе ве заштитат и ќе ви помогнат да спречите алергии предизвикани од сонцето.

Доколку имате мрсен тип на кожа подложен на акни, треба да изберете производ кој во својата состојка има формула која содржи технологија за регулирање на себум и ја регулира лачењето на себум . Брзо ќе видите дека апсорбира вишок маснотии и обезбедува долготраен ефект.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!