Три клучни совети со кои Божиќната ѕвезда ќе трае до наредната година

Слични

Како да престанете да бидете сопруга која постојано се жали?

Како да престанете да бидете сопруга која постојано се...

Како и кога бебето почнува да го препознава своето име?

Како и кога бебето почнува да го препознава своето...

3 лесни начини за подобрување на исхраната на вашето куче

3 лесни начини за подобрување на исхраната на вашето...

Сподели

Три клучни совети со кои Божиќната ѕвезда ќе трае до наредната година.

Со совет на цвеќарница, црвено-зелено собно растение би можело да го украси вашиот дом долго по влегувањето во Новата година. Ви носиме совети кои ќе и го продолжат животот на црвената убавица.

1. Топлината и светлината треба да бидат умерени

Ѕвездата сака топлина и светлина, но не премногу директна светлина. Чувањето на оваа празнична билка покрај радијатор или друг извор на топол воздух е исто толку штетно за нејзиниот животен век како и ставањето на балкон. Оптималната температура за боцки е помеѓу 15 и 20 степени Целзиусови.

2. Наводнување одоздола

Водата е добра за сите живи суштества, но сепак не претерувајте со полевањето. Божиќната ѕвезда треба да се полева одоздола, преку машината за перење.

Имено, вообичаеното полевање одозгора предизвикува таложење на хранливи материи на коренот, што доведува до гниење на растението. Се препорачува подлогата да се полни со вода на секои три дена и по половина час да се истури вишокот што ѕвездата не го впила.

3. Пресадување и скратување на ластарите

За повторно да процветаат боцките, откако ќе и паднат листовите и ќе се исушат стеблата, треба да се исечат новите ластари до висина од 10 см.

Потоа потребно е да се премести на поладно место, чија температура не треба да надминува 15 степени, а во такви услови да остане цели осум недели.

По овој период следи пресадување во поголемо саксија, од кое повторно ќе почне да расте. Ако расте премногу брзо, пукањата треба да се скратат до крајот на август.

error: Content is protected !!