ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Три најефикасни начини за брзо чистење на тоалет шолјата !

Три најефикасни начини за брзо чистење на тоалет шолјата !

Чистењето на тоалет шолјата не мора да биде комплицирано. Со купување на средствата за чистеење на тоалет шолјата која ја користиме обично е преполна со хемикалии и силни мириси па потребно е да се води сметка за испарувањето како и за кожата.

За да повеќе немаме главоболка од силни хемикалии ви предлагаме три алтернативни но и поедноставни ефикасни начини за чистење.
Наместо купување на средство обидете се да ја исчистите шољата со помош на сода бикарбона, лимон, кока кола и оцет.

Сода и лимон-мирисна комбинација

Во сад ставете 200 грама сода бикарбона и додадете неколку капки од етерично масло, лимон или свеж лимонов сок. Добро промешајте ја смесата па со неа исчистете ја тоалет шолјата. Оставете да делува еден саат во шолјата но исто така потоа исчистете ја со четка и пуштете вода.

Газиран сок за каменец против тврдокорни наслаги

Во шолјата ставете 350 милиграма сок, па посипете по рабовите во внатрешноста на тоалет шолјата и оставете да делува 1 саат. Најпознатиот газиран пијалок, кока колата содржи киселини кои можат да ги разбијат тешките и тврдокорните флеки. Ако тоалет шолјата е многу нечиста можете да го оставите овој газиран пијалот да делува преку ноќ тогаш само наутро пуштете вода .

Оцет идеален за сјај

За овој метод на чистење ќе ви треба половина шолја сода бикарбона, 10 капки етерично масло, лимон за мирис и пола шоља бел оцет. Водата ќе пени неколку минути и ќе ги отстрани тешките флеки. Кога ќе престане само пуштете вода и ќе имаме идеално бела шолја.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!