ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Три намирници кои треба да ги избегнуваме пред 10 часот

Три намирници кои треба да ги избегнуваме пред 10 часот.

Здравата избалансирана исхрана е исклучително важна за здравјето, но и за добар физички изглед.

Како што се приближува летото, време е да се грижиме за храната што ја внесуваме во организмот. Нутриционистите советуваат дека не треба да го прескокнуваме појадокот, но исто така нè предупредуваат што не треба да консумираме пред 10 часот наутро.

Путер

Иако содржи многу витамини, од кои најважни се А и Е, покрај здравите масти, содржи и многу заситени масти, што може да има штетно влијание врз срцето и крвните садови и да придонесе за гоење. Наместо тоа, нутриционистите предлагаат путер од кикирики затоа што го намалува чувството на глад.

Јогурт со малку маснотии

Ние претпочитаме „лесна“ храна ако сакаме да изгубиме тежина, но тоа не е секогаш добра одлука. Експертите тврдат дека млечните производи со малку маснотии не содржат доволно протеини, а покрај тоа, поради малиот процент, побрзо се чувствуваме гладни. Истражувањата покажаа дека јогуртот со поголем процент на маснотии придонесува за слабеење.

Исцеден сок

Нутриционистите тврдат дека повеќето овошни сокови содржат иста количина шеќер како и купениот сок, што ги прави еден од најлошите избори за појадок и консумација воопшто. Една од причините што внесувањето сокови не придонесува за слабеење е тоа што многу луѓе не чувствуваат дека внеле нешто во организмот се додека не џвакаат храна, па затоа брзо сакаат да јадат нешто специфично.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!