ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Три причини зошто треба да јадете јагоди, а првата е срцето

Три причини зошто треба да јадете јагоди, а првата е срцето.

Тврдењето дека сè што е здраво не е вкусно, дефинитивно не е точно кога станува збор за јагодите.

Ова сочно и вкусно овошје од бобинки не само што одржува добро здравје, туку е добро и за витка линија. Само осум јагоди се доволни за да се задоволи дневната потреба на организмот за витамин Ц. Покрај тоа, јагодите се особено препорачани за здравјето на срцето.

Јагодите го намалуваат ризикот од срцеви заболувања

Истражувањата откриле врска помеѓу бобинки и подобрување на кардиоваскуларното здравје. Резултатите од набудувањата направени врз илјадници луѓе покажаа дека редовната потрошувачка на бобинки доведува до намалување на ризикот од предвремена смрт поради срцеви заболувања.

Тие го стимулираат производството на колаген во кожата.

Важна придобивка на јагодите е тоа што тие го регулираат нивото на шеќер во крвта. Тие имаат релативно низок гликемиски индекс, па затоа е јасно дека тие добро влијаат врз регулацијата на гликозата.

Добри се за холестерол

Бобинки и јагоди можат да го подобрат добриот холестерол и да имаат корисен ефект врз регулирањето на крвниот притисок. Јагодите исто така можат да го подобрат липидниот профил на крвта, добро влијаат на васкуларните функции, ги подобруваат антиоксидантните својства во крвта …

Јагодите го регулираат нивото на шеќер

Според резултатите од студијата, тие го забавуваат варењето на глукозата и ги намалуваат високите врвови на гликоза и нивоа на инсулин кога се јадат со оброци богати со јаглени хидрати, во споредба со оние што се јавуваат кога оброк се јаде без јагоди. Така, тие можат да бидат корисни за спречување на метаболички синдроми и дијабетес тип 2.

Во исто време, ако се грижите за вашата кожа и сакате да ја направите сјајна и убава, јагодите се одличен избор, бидејќи го стимулираат производството на колаген, а е меѓу најважните протеини за човечкото тело, одговорни за кожата, ‘рскавица, нокти и коса.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!