ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

ТРИ совети за убавина што СЕКОГАШ мора да ги следите

ТРИ совети за убавина што СЕКОГАШ мора да ги следите.

Со цел кожата на лицето да ви биде убава, а тенот да ви светли, постојат правила за кои не смеете да „грешите“.

Нема ништо поубаво од беспрекорна кожа на лицето, па дури и тен. Иако за многумина звучи недостижно, со напор и дисциплина пред се, можете да ја имате кожата на лицето за која сонувате.

Сепак, треба да се има предвид дека покрај соодветната грижа која вклучува соодветни креми, како и масажи на лицето, потребно е да се придржуваме до основните правила, како овие три што ги издвоивме.

Отстранување шминка секоја вечер

Ако имате мрсна кожа, знаете дека гарантирано во комбинација со шминка, таа предизвикува акни. Покрај тоа, шминката може да ги поврзе слободните радикали (нечистотија и други штетни материи) од воздухот, и да ги задржи на кожата долго време.

Затоа, никогаш не легнувајте без претходно темелно чистење на лицето и отстранување на целата шминка. Ако сте премногу уморни и немате сила да се миете темелно, чувајте навлажнувачки марамчиња за да ја отстраните шминката до креветот, така што тие секогаш ви се при рака, и така што секогаш можете да ја исчистите кожата.

Чистење на лицето после секој тренинг

Многу жени, од различни причини како хигиена, или срамежливост, избегнуваат туширање во фитнес центарот после тренинг, па се соочуваат со појава на акни на лицето и телото.

За да го спречите ова, секогаш носете облека што апсорбира пот на тренингот и ставете влажни марамчиња (со салицилна киселина) во вашата фитнес торба, и веднаш по тренингот, истријте ги на лицето, грбот и деколтето и облечете чиста памучна маица На Се разбира, ова не е замена за општ туш, што треба да го направите кога ќе се вратите дома.

Не допирајте го лицето со (валкани) раце

Кога акните се појавуваат на лицето, има многу жени кои ќе се обидат да ги исцедат. Меѓутоа, штом ќе ја допрете кожата со прстите, на неа оставате нечистотии што ги затвораат порите, а да не зборуваме за лузните што можат да настанат по притискање на мозолчињата. Овие грди навики треба веднаш да се решат, а ова се совети кои ќе успеете.

Прво – мора да научите да се контролирате и со тоа да спречите каков било обид да „интервенирате“ на лицето.

Второ – ослободете се од огледалата што се користат за тоа, бидејќи ја зголемуваат сликата.

Трето – вработи ги рацете со нешто друго.

Меѓутоа, ако не можете да „одолеете“ на допирање на лицето, измијте го со вода и ставете на лицето крем базиран на хидрокортизон, што ќе го ублажи воспалението и формирањето трајни лузни.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!