ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Три вештини кои треба да ги совладате пред Нова година

Три вештини кои треба да ги совладате пред Нова година.

Овие три корисни вештини (или навики) ќе ве направат поздрави, побогати и поефикасни. А се уште има шанса да ги надминете до 31 декември.

Не случајно декември се смета за најнапнатиот месец во годината. Помина времето кога новогодишното расположение една недела пред празниците пријатно го успоруваше работниот распоред. Денеска не само што работиме „до последно“, туку и ги откриваме последните резерви во себе, за да имаме време за неколку дена да се занимаваме со извештаи, да размислуваме за новогодишната трпеза, да купиме подароци за секого, па дури треба да блескаме и на забавите.

Задачата не е лесна и се чини дека само најорганизираните од нас можат да се снајдат со неа. Сепак, постои експресно решение – ќе ви помогнат три основни вештини, кои нема да ви биде тешко да ги развиете кај себе, но придобивките од нив ќе ве воодушевуваат многу, многу долго.

Значи, во Новата година со нов сет на корисни вештини.

Управувајте со вашето време

Се чини дека озлогласената стратегија за управување со времето е веќе толку длабоко вкоренета во нашите умови што се обложуваме дека некои луѓе ќе се разболат од само еден збор. Па, во секој случај, брзаме да ве поддржиме: управувањето со времето е навистина мит. Колку и да се трудите, никогаш нема да биде повеќе од 24 часа на ден, така што единственото нешто што можеме да научиме е сами да се носиме со овие услови. А добрата вест е дека совладувањето на оваа вештина воопшто не е тешко.

Да, околу нас постојано има илјадници одвлекувања кои се обидуваат да ни го привлечат вниманието долго време. Некогаш нашата листа на задачи преполна со десетина важни работи, но ние продолжуваме да губиме време читајќи вести и гледајќи фотографии на социјалните мрежи. Позната ситуација?

Во никој случај не ве повикуваме темелно да седнете за деловни учебници и совесно да изградите сопствена стратегија за да заштедите време (за овој, можеби, декември, заситен со разни работни места, нема да биде доволен). Можете да започнете со наједноставното и без да барате целосно завршување на вашиот работен ден – со овие три мали животни трикови.

# 1 Откријте каде го трошите вашето време

Според последните анкети, повеќе од половина од вработените признаваат дека 30 до 60 минути дневно од 8-те часа што треба да ги работат „не работат“. Обидете се целосно да ги исклучите социјалните мрежи или неработните повици од вашиот работен распоред поради експериментот (на пример, ставете го мобилниот телефон во „ноќен режим“). Ќе видите – одложувањата на работа ќе се намалат во моментот, а заштеденото време може да се потроши на пријатни празнични ситници.

# 2 Поставете приоритети

Не исклучуваме дека во пресрет на Новата година секој декемвриски ден ќе биде исполнет со десетици задачи и, се разбира, никој не очекува да се справите со сите нив. Всушност, не секоја ставка во вашиот дневник бара сеопфатно внимание и неколку скапоцени часови.

# 3 Обидете се да го растоварите сопствениот распоред

Колку и да сте самодоволни и независни, времето пред празниците е најдобро да разберете колку е важно понекогаш да можете да ја прифатите помошта од другите. Ако сте менаџер, обидете се да го растоварите сопствениот распоред со компетентно делегирање овластувања на вашите подредени. Започнете со испорачување на помалку критични задачи.

Навиката да се јаде правилно

Ние сме тоа што го јадеме. Многу е важно да се придржувате до правилна исхрана и да се грижите за консумираната храна. Во спротивно, губиме здраво тело, а со тоа ни се распаѓа и умот. Во новогодишната ноќ овој став станува уште поважен, бидејќи кога, ако не на 31 декември, ќе си дозволиме целосно да заборавиме на правилната исхрана, со задоволство јадејќи харинга за појадок, ручек и вечера до Божиќ.

Можеби сега е време да се откажете од лошите навики кои се влечат од памтивек. Зарем не е време да се ограничиме на мала чинија наместо голема чинија руска салата, а празнината да ја пополниме со други, не помалку вкусни и не толку штетни јадења? Веднаш почнете да работите на себе за до 31 декември да стекнете навика да се храните правилно.

Што да се прави? Одете да пазарувате намирници. Запомнете, најважните артикли во продавницата се зеленчукот и овошјето. Не барате „правилна“ и „природна“ храна за да станете здрава и да се приближите до природата. Побарајте зеленчук и овошје. Секако, треба да додадете и неколку состојки од одделот за „здрави“ производи. Но, имајте на ум дека повеќето производи овде се „празни“, преработена храна со прекрасни слики и збунувачки етикети.

После зеленчукот, овошјето и „здравата“ храна, можете да потрошите малку на полица со конзервиран зеленчук, тестенини, да ги прегледате житариците и мешунките. Потоа одете во делот за замрзната храна за да го надополните вашето замрзнато овошје и зеленчук. Ова е се. Ова треба да биде вашето редовно шопинг патување, кое ги опфаќа сите основи. Но, обидете се да одите на полиците со нездрава храна – спортски пијалоци, газирани пијалоци, колачиња и чипс – не повеќе од еднаш неделно (или уште подобро, целосно заборавете да стигнете таму).

Чувајте ги вашите финансии под контрола

Оваа вештина за новогодишната ноќ е од стратешко значење за нас. Доаѓањето на празниците ни ветува не само весело расположение, туку и сериозни тестови за нашиот паричник. Затоа, ако не сакате да поминете една недела во солзи пресметувајќи ги заштедите што ви останале по бурниот декември, ве советуваме да размислите за вашите финансии сега.

За да го направите ова, воопшто не треба да отворате депозити или да земате заеми – само треба да седите мирно на маса и да ги анализирате сите ваши приходни и расходни за следниот месец. Најважно е прво да се збогувате со долгот. Погрижете се да ги вратите сите позајмени средства од пријателите, да се платат даноците (не заборавајте на роковите – до 1 декември) и да се вратат тарифите за комунални услуги. Ова ќе ви овозможи да се справите со „вистинските“ пари, кои ќе можете да ги потрошите на себе и подароци за вашите најблиски во наредните месеци.

Нема да биде излишно однапред да размислувате за новогодишните изненадувања за вашите пријатели и семејството: можете да почнете да штедите пари за подароци од првата половина на декември, така што во пресрет на празниците не би се преплашиле дека некој од вашите саканите остануваат без ништо. Запишете ги сите ваши идеи за да избегнете импулсивни купувања и не заборавајте да одвоите дел од средствата за јануари.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!