Трикови кои треба да ги знаете доколку подготвувате храна без глутен!

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво? Прашање на денот! Зошто е...

Сподели

Трикови кои треба да ги знаете доколку подготвувате храна без глутен!

Диетата без глутен е доста честа појава во последно време и се повеќе луѓе се хранат на овој начин, поради здравствени проблеми и слободната волја.

Ако сте почетник во подготовката на храна без глутен, тогаш дефинитивно ви требаат неколку трикови и совети кога станува збор за готвење, печење колачи… Одлично е што денес имате варијанти без глутен за речиси сите намирници, па нема да мора да се откаже од речиси сè.

Пред да започнеме со советите, ајде само да дознаеме што е глутен?

Глутенот е протеин кој се наоѓа во житариците, пченицата, јачменот, ‘ржта, спелта, овесот и неговата главна функција е да и дава на храната еластична структура. На пример, само поради глутенот, тестото за пица е компактно и ги има оние нишки кои се протегаат. Ако знаете што мислиме?

Кога размислувате за оброк без глутен, не треба да паничите бидејќи има храна која природно е без глутен и од која можете да направите одлични оброци. Сигурни сме дека во моментот имате многу од овие намирници во вашиот дом. Месото и зеленчукот немаат глутен, а тоа е основата на секој оброк. Не е тоа? Ако сакате тестенини за ручек, во тој случај ќе ви треба трошка повеќе планирање, но секаде денес може да купите тестенини без глутен.

Каде може да се најде глутен?

Како што веќе спомнавме, го има во житариците и сите намирници направени од нив, но има една скриена и во многу други намирници и затоа на сите оние кои се нетолерантни или алергични на глутен им се советува да купуваат храна „без глутен“. или добро и детално да ги читаат етикетите.

Глутенот може да се скрие во супи од кесичка, разни сосови, слатки, сладолед…

Оброците без глутен секогаш гответе ги посебно!

Вкрстеното загадување е сериозна работа со која не треба да се меша и затоа е многу важно оброците без глутен да се готват во посебни садови, на добро исчистени работни површини, за да се избегне контаминација. Ова е една од причините зошто никогаш не можете да бидете целосно сигурни кога јадете во ресторани кои немаат посебна подготовка на храна без глутен, без разлика што ја нема во намирниците што сте ги нарачале.

Имајте на ум дека диетата без глутен е искуство кое се стекнува и ќе ви треба малку време целосно да се навикнете на неа.

Печење тесто без глутен

Одлична замена за глутенот може да биде мешавина од псилиум, лен и чиа семе што ќе го натера тестото да го прави истото како и глутенот.

Она што ќе ви биде најголем предизвик е брашното и сите варијации на темата што постојат. На пример, брашното од киноа во рецептите не може да го замени обичното брашно, бидејќи пропорциите на скроб и протеини кои се наоѓаат во пченичното брашно не можат да се најдат во ниту еден безглутен и затоа комбинацијата на различни видови брашно е секогаш добра опција. За квасното тесто секогаш избирајте специјални брашна или мешавини кои се наменети токму за тоа.

Многу е важно да знаете како храната без глутен може да биде многу, многу вкусна и да не се плашите дека почетокот на вашата безглутенска диета е и крај на вкусните оброци. Исто така, време е одеднаш да престанете да гледате на диетите без глутен како тренд. Луѓето кои страдаат од автоимуни болести како целијачна болест, лупус или ревматоиден артритис можат да потврдат како диетата без глутен им помогнала да се чувствуваат подобро. Ако тоа е добро за вас, тогаш треба да го примените. И вие се водите по тоа.

error: Content is protected !!