ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Тука нема страв од Корона: Запловете по Индискиот Океан до прекрасниот остров Занзибар

Ана неодамна се врати од небесната дестинација Занзибар и го сподели своето искуство.

Ние сме желни за многу работи во времето на пандемијата и се чини дека невозможноста за патување беше најтешка за повеќето луѓе . Сепак, постојат места каде што можете да одите сега, а тие се особено привлечни затоа што се синоним за рајот. Тропскиот остров Занзибар е еден од нив.

Сместен е во Индискиот Океан, а најголемиот град се вика и Занзибар. Просечната температура во јануари е околу 28 степени.

Ана Митриќ имаше доволно волја, но и храброст да замине на пат во времето на Короната, па своите искуства ги сподели со своите следбеници на Инстаграм.

plazha-zanzibar

Таа вели дека ова е дестинација каде нема страв од вирусот корона и дека таа и нејзините придружници носеле маски во трансфери и голема гужва, но дека во принцип ги заборавиле веднаш штом пристигнале на островот.

Бидејќи туризмот е доволно развиен, нема потреба да се грижите за изборот на храна тука . Како што вели, постои храна за сечиј вкус, па можете да јадете локални специјалитети од свежа риба и морски плодови , а за оние кои не сакаат да експериментираат или не се љубители на ваков вид храна, се нудат меѓународни специјалитети.

Иако имала среќа што не и требал тест за Корона , таа потсетува дека правилото ќе се смени од 2 март.

Бидејќи островот се наоѓа во Африка и многумина би имале предрасуди за хигиената, Ана посочува дека е на завидно ниво, сите да се придржуваат до хигиената, иако се можни исклучоци. Другата страна на Африка , онаа што е помалку забележлива за туристите, може да се види на другата страна на сместувањето каде што престојуваат посетителите. Како што вели, во Африка има многу сиромашни луѓе кои живеат во тешки услови .

zanzibar-lugje

Доколку го одберете Занзибар како следна дестинација, надевајте се на вистински морски одмор – уживање во песочните плажи и прскање во прекрасната вода. Покрај тоа, нема многу други содржини во Занзибар.

Една од атракциите што не треба да се пропуштат е пливање со коњи или јавање на плажа, за оние кои се посмели.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!