ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво?

Прашање на денот!

Зошто е корисна туната?

Како прво, туната е богат извор на висококвалитетни протеини. Ги содржи сите есенцијални амино киселини и совршено се апсорбира од телото. Бидејќи протеините се главните градежни материјали на нашето тело, недостатокот доведува до проблеми во сите системи – од кардиоваскуларни до мускулно-скелетни. Туната содржи 21гр. протеини на 100 грама производ, што значи дека само една порција може да ви обезбеди речиси една третина од дневните потреби.

Во исто време, туната е целосно без јаглени хидрати и практично без маснотии (помалку од 1 g на 100 g), што ја прави идеален производ за оние кои се активни во спортот или едноставно ја следат количината на калории што ги консумираат за време на ден. Туната е богата со витамини од групата Б и витамин Д, кои се неопходни за здрава кожа и коски.

Зошто лососот е добар за вас?

Лососот содржи многу повеќе масти во споредба со туната, но маснотиите во него се здрави. Омега-3 масните киселини со кои е богата рибата се незаменливи за здравјето на срцето и крвните садови. Тие значително го намалуваат нивото на липопротеини со ниска густина („лош“) холестерол во телото и го стимулираат производството на „добриот“. Покрај тоа, омега-3 го зајакнува срцевиот мускул и го нормализира целиот кардиоваскуларен систем.

Покрај тоа, лососот е богат со антиоксиданси, каротеноиди, кои му даваат светла боја (туната својата светла нијанса ја должи на другите соединенија). Го штитат телото од оштетување на слободните радикали, го спречуваат развојот на воспалителните процеси, го забавуваат стареењето, ги спречуваат брчките и ги штитат клетките на кожата од штетното влијание на ултравиолетовите зраци.

Содржината на витамини во лососот е исто така поголема отколку во туната. Богат е со витамините Б6, Б12, Д и Е. Во исто време, калориската содржина на овој вид риба е многу поголема, па затоа треба да бидете внимателни кога ја користите. Запомнете дека дури и најздравите намирници можат да предизвикаат зголемување на телесната тежина доколку не се вклопат во вашиот дневен внес на калории.

Туна или лосос: што е поздраво?

Ова прашање не може да се одговори недвосмислено, бидејќи овие производи не можат да се наречат заменливи. Идеално, ако сакате и туна и лосос, двата вида риба треба да бидат вклучени во вашата здрава исхрана. Туната му обезбедува на телото огромен дел од потребните протеини (со кои лососот не може да се пофали) и совршено го заситува телото со минимални калории. Лососот, со сето изобилство на хранливи материи што ги содржи, е висококалоричен производ кој треба внимателно да се консумира.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!