Туна или лосос: што е поздраво?

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Jасен знак дека на вашето тело му недостасува ОВОЈ минерал!

Jасен знак дека на вашето тело му недостасува ОВОЈ...

Сподели

Туна или лосос: што е поздраво?

Прашање на денот!

Зошто е корисна туната?

Како прво, туната е богат извор на висококвалитетни протеини. Ги содржи сите есенцијални амино киселини и совршено се апсорбира од телото. Бидејќи протеините се главните градежни материјали на нашето тело, недостатокот доведува до проблеми во сите системи – од кардиоваскуларни до мускулно-скелетни. Туната содржи 21гр. протеини на 100 грама производ, што значи дека само една порција може да ви обезбеди речиси една третина од дневните потреби.

Во исто време, туната е целосно без јаглени хидрати и практично без маснотии (помалку од 1 g на 100 g), што ја прави идеален производ за оние кои се активни во спортот или едноставно ја следат количината на калории што ги консумираат за време на ден. Туната е богата со витамини од групата Б и витамин Д, кои се неопходни за здрава кожа и коски.

Зошто лососот е добар за вас?

Лососот содржи многу повеќе масти во споредба со туната, но маснотиите во него се здрави. Омега-3 масните киселини со кои е богата рибата се незаменливи за здравјето на срцето и крвните садови. Тие значително го намалуваат нивото на липопротеини со ниска густина („лош“) холестерол во телото и го стимулираат производството на „добриот“. Покрај тоа, омега-3 го зајакнува срцевиот мускул и го нормализира целиот кардиоваскуларен систем.

Покрај тоа, лососот е богат со антиоксиданси, каротеноиди, кои му даваат светла боја (туната својата светла нијанса ја должи на другите соединенија). Го штитат телото од оштетување на слободните радикали, го спречуваат развојот на воспалителните процеси, го забавуваат стареењето, ги спречуваат брчките и ги штитат клетките на кожата од штетното влијание на ултравиолетовите зраци.

Содржината на витамини во лососот е исто така поголема отколку во туната. Богат е со витамините Б6, Б12, Д и Е. Во исто време, калориската содржина на овој вид риба е многу поголема, па затоа треба да бидете внимателни кога ја користите. Запомнете дека дури и најздравите намирници можат да предизвикаат зголемување на телесната тежина доколку не се вклопат во вашиот дневен внес на калории.

Туна или лосос: што е поздраво?

Ова прашање не може да се одговори недвосмислено, бидејќи овие производи не можат да се наречат заменливи. Идеално, ако сакате и туна и лосос, двата вида риба треба да бидат вклучени во вашата здрава исхрана. Туната му обезбедува на телото огромен дел од потребните протеини (со кои лососот не може да се пофали) и совршено го заситува телото со минимални калории. Лососот, со сето изобилство на хранливи материи што ги содржи, е висококалоричен производ кој треба внимателно да се консумира.

error: Content is protected !!