Урбано градинарство – како да одгледувате овошје и зеленчук на терасата или на покривот на зградата?

Слични

6 совети како да станете утрински тип (дури и во зима)

6 совети како да станете утрински тип (дури и...

Три вештини кои треба да ги совладате пред Нова година

Три вештини кои треба да ги совладате пред Нова...

Како да се заштитите од навредите на другите луѓе?

Како да се заштитите од навредите на другите луѓе? Како...

5 причини за емоционални испади

5 причини за емоционални испади. Повеќето луѓе, вклучувајќи ја и...

Сподели

Ако уживате да одгледувате растенија во вашиот дом и сакате кога сте опкружени со зеленило, урбаното градинарство може да биде идеален избор за одмор и релаксација. Не мора да имате куќа со двор, градина или да одите во викенд куќа за да одгледувате овошје и зеленчук.

Урбаното градинарство во стан може да биде подеднакво интересно, а во исто време и поприфатливо од неколку агли. Како прво, во финансиска смисла, ќе ви требаат помалку материјали и алатки за одгледување на растенијата што ги сакате, а со текот на времето ќе завршите многу побрзо.

Постојат многу предности и придобивки од урбаното градинарство. За почетниците, треба да знаете дека е можно да се ублажи натрупаниот стрес и напнатост, да се избега од гужвата и бучавата создадена од автомобилите . Ако не физички, тогаш барем во мислите и имагинацијата. И тоа е нешто, сè додека не го реализирате сонот за вистинска и голема градина.

Како успешно да одгледувате овошје и зеленчук дома?

Верувале или не, можете да одгледувате скоро сите видови на растенија за јадење во саксии, без оглед дали се едногодишни или повеќегодишни. Ова хоби стана особено интересно и актуелно бидејќи работењето од дома е секојдневие за повеќето од нас. Искусни луѓе и земјоделски експерти кои го поддржуваат урбаното градинарство изјавуваат дека за овој потфат ви требаат:

Откријте и набавете ги видовите растенија кои лесно се одгледуваат во саксии на тераса или во затворен простор.

Откријте кога е вистинското време да ги засадите растенијата што ги сакате.

Изберете ги вистинските места за посебни видови растенија, бидејќи за нив не е потребен сите ист третман и исти услови.

Набавете саксии на време за да ги одгледувате растенијата. Најдобро е да имате подлабоки саксии, стари длабоки шерпи или саксии кои треба да бидат длабоки од 15 до 30 см.

Каков вид овошје или зеленчук успева дома?

Зелена салата

Најлесен зеленчук да расте дома. Пред да купите семе, откријте кој вид зелена салата успева во затворени простории, а кој во услови на отворено. Потоа изберете што ви одговара и обидете се да одгледувате здрава зелена салата.Спанаќ

Најздравиот зеленчук секогаш може да биде на дофат на раката! Потребно ви е поголемо и пошироко, односно попространа саксија или саксија, семки од спанаќ, квалитетна почва. Не заборавајте да го наводнувате редовно. Кога станува збор за температурата, спанаќот не бара, но не мора да го изложувате на крајност на топлина или студ.

Билки

Познато е дека многу луѓе имаат свежи билки на својата тераса или во осветлените делови од кујната во кое било време од годината. Ова е вистинска привилегија, а истовремено уживање и релаксација. За да одгледувате билки, потребни ви се помали саксии со длабочина од приближно 15 см.

Можете да го одгледувате од семе или да купите веќе изникнати садници. Најчесто во домовите се одгледуваат: јаглика, мајчина душица, нане, босилек, оригано, копра и разни други билки. Кромид и карфиол

Можеби звучи чудно, но вистината е дека овие видови зеленчук успеваат дома. Потребни ви се подлабоки саксии и доволно топлина. Пробајте и уверете се, многумина успеале во тоа.

Овошје што можете да го одгледувате дома

Авокадо

Во последниве години, апартманите честопати беа украсени со авокадо. Целиот процес на ртење на растението од семе изгледа интересно, но треба да се нагласи дека овошјето од авокадо многу ретко успева дома. Но, што се однесува до дрвото, важно е да се чува на светло, да се одржува влажноста на почвата, но не да се претерува со наводнување и да се стави малку песок на дното на садот.

Лимон и лимета

Тие напредуваат во светлина и силна сончева светлина. Најдобро би било да ги чувате надвор за време на топлите денови, доколку сте во можност. Многу често, лимоните даваат сочни и големи плодови дома, за да можете да се вооружите со трпеливост и да започнете да одгледувате цитруси во станот.

Урбаното градинарство го ублажува стресот и напнатоста. Одлично е за физичко активирање и мотивација. Кога ќе ги видите резултатите од вашата работа и труд, ќе сакате да бидете активни и на други полиња.

Ако ги вклучите семејството и пријателите во овој потфат, ќе станете поблиски едни со други и ќе уживате во заедничко хоби.

Разгледајте ја и идејата за уредување на земјиште околу вашата зграда. Provideе им дадете поддршка и охрабрување на соседите. Betterе се запознаете подобро, ќе добиете корисни совети за одгледување на растенија. Грижата и одгледувањето на растенија може да ви донесе многу добро што е навистина срамота да не се испробувате во оваа активност.

error: Content is protected !!