Утринска навика за освежување и подмладување

Слични

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата коса

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата...

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво?

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво? Нема ништо...

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите. Грешките што...

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата. Секоја...

5 дневни навики за спречување на сува кожа

5 дневни навики за спречување на сува кожа. Ја подобруваме...

Сподели

Утринска навика која ќе ве освежи и подмлади.

За многумина денот не може да започне без шолја црно кафе. Овој магичен црн пијалок едноставно го прави утрото совршено и ви помага целосно да се разбудите и да добиете дополнителна доза енергија. Сепак, кафето може да биде повеќе од обичен пијалок.

Постојат различни начини на кои тоа може да се користи, а еден од нив е и ефективното лекување и освежување на проблематичната кожа. Ова се должи на антиоксидансите кои ги има во кафето во изобилство.

За разлика од другите препарати, кафето е природен пилинг кој ефикасно ја чисти вашата кожа и продира длабоко во порите. Нема потреба да трошите пари на скапи производи за нега на лице бидејќи со користење на оваа маска ќе постигнете подеднакво ефективни резултати.

Потребни ви се само две состојки: кафе и млеко. Препорачуваме да користите млеко со помал процент на маснотии. Подготовката е едноставна.

Направете смеса со соединување на двете состојки и измешајте за да се соединат.

Нанесете ја добиената паста на лицето. Како и за секоја маска, избегнувајте ја областа околу очите. Оставете ја смесата да стои околу 20 минути на вашата кожа. Во меѓувреме испијте ја утринската доза црно кафе. Мирисот ќе делува на сите ваши сетила и ќе ве опушти додека маската го чисти вашето лице и ја враќа хидратацијата.

На крајот, исплакнете ја маската со топла вода и започнете нов ден освежени и подмладени.

Зошто да ја користите оваа маска?

Еве неколку одговори на ова прашање:

— Кафето ја зголемува циркулацијата и на тој начин ја обновува вашата кожа.

— Богато е со антиоксиданси кои продираат длабоко во порите на вашето лице и го чистат.

— Се создава совршен „штит“ како одбрана од штетните УВ-зраци и се спречува оштетување на кожата.

— Чувството на мазна кожа по користење на маската е феноменално. Крајните резултати дефинитивно ќе ве убедат дека едноставно морате да почнете со употреба на оваа маска како неизоставен дел од вашата утринска рутина.

error: Content is protected !!