ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Утринско Трчање Или Вечерна Прошетка? Еве Кое Време Од Денот Е Најдобро За Тренинг

Кое време од денот е најдобро за вежбање?

Студија која испитувала мажи со висок ризик за дијабетес тип 2 открила дека оние кои завршиле попладневни тренинзи го подобриле своето метаболичко здравје многу повеќе од оние кои ја извршиле истата вежба порано во текот на денот.

Кога е најдобро време за вежбање?

Но, поголемиот дел од ова истражувањето е насочено кон тоа кога јадеме или легнуваме. Дали и како распоредот за вежби може да влијае на метаболичкото здравје беше помалку јасно, а резултатите од минатите експерименти не секогаш се согласуваа. Некои сугерираат дека утринските вежби, на пример, го зголемуваат согорувањето на мастите и слабеењето.

Од друга страна, често дискутираната студија открива дека мажите со дијабетес тип 2, кои попладне завршувале неколку минути интервали вежби со висок интензитет, значително ја подобриле контролата на шеќерот во крвта по две недели. Ако ги правеле интензивните тренинзи наутро, нивото на шеќер во крвта им се зголемува несоодветно.

Придобивките од попладневниот тренинг се многу поголеми од ефектите на утринското вежбање

Умереното попладневно вежбање може да има ефект врз храната што ја конзумираме подоцна во вечерните часови и ќе помогне во забрзување на метаболизмот.

По 12 недели, мажите кои вежбаа попладне покажаа значително подобра просечна чувствителност на инсулин од утринските вежби, што резултираше со поголема способност за контрола на шеќерот во крвта. ..

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!