Уживајте во Русија: Ако обрнете внимание на овие 9 работи, патувањето ќе го паметите до крајот на животот

Слични

6 совети како да станете утрински тип (дури и во зима)

6 совети како да станете утрински тип (дури и...

Три вештини кои треба да ги совладате пред Нова година

Три вештини кои треба да ги совладате пред Нова...

Како да се заштитите од навредите на другите луѓе?

Како да се заштитите од навредите на другите луѓе? Како...

5 причини за емоционални испади

5 причини за емоционални испади. Повеќето луѓе, вклучувајќи ја и...

Сподели

Уживајте во Русија: Ако обрнете внимание на овие 9 работи, патувањето ќе го паметите до крајот на животот.

Фасцинантна во секој поглед, Русија е земја богата со бројни знаменитости што вреди да се посетат.

Најголемата земја во светот заведува и фасцинира со својата уметност, епски пејзажи и многу други интересни работи. Лесно може да се случи упорноста и чувството за хумор во голема мера да го збогатат вашето искуство од вашата прва посета на Русија .

Сепак, колку и да е земја која фасцинира на многу начини, има работи што треба да се избегнуваат за да го направат вашето патување попријатно.

Како и за секоја друга дестинација што ја посетуваме за прв пат, непишаното правило е добро да се подготвиме и да бидеме информирани за тоа што е добро да се направи пред и за време на патувањето.

1. Аплицирајте за виза на време

Сите посетители мора да аплицираат за виза. Како ќе бидат обврзани да го направат тоа, зависи првенствено од која земја доаѓаат. Патниците од многу земји обично треба да се регистрираат во надлежната амбасада или конзулат, каде што ги поднесуваат потребните информации.

Затоа, сите потребни информации за постапката и роковите за регистрација треба да се добијат навремено.

2. Проверете го тековниот календар пред поаѓање

За да не трошите време и пари непотребно, се препорачува прво да прашате дали има празници во Русија за време на вашата посета.

На пример, во првата недела од јануари, кога се слават Нова Gодина и Божиќ во оваа земја, или во текот на првата половина на мај, кога во Русија се слават важни празници како што се Денот на трудот и Денот на победата, лесно може да се разочарате ако ги посетите Москва и Санкт Петербург. Обично тогаш нема луѓе на улица, а повеќето продавници работат пократко или воопшто не работат.

И покрај тоа, во двата града владее празнична атмосфера, проследена со бројни настани, во форма на концерти и паради. Но, музеите и другите знаменитости на градот обично работат пократко или се целосно затворени.

Најдобро време за посета на Санкт Петербург е помеѓу мај и септември, како и средината на јуни, кога посетителите имаат можност да уживаат во убавината на познатите „бели ноќи“.

3. Грижете се за облеката

Можеби не размислувате во таа насока, но ако не се грижите за тоа како се облекувате во која прилика, лесно може да се случи да се најдете во непријатна ситуација .

Познато е дека Русите се грижат за тоа каква облека избираат за да посетат театар, клуб или раскошен ресторан. Значи, ако не сакате да се издвојувате, обрнете внимание и на тие детали.

4. Обрнете внимание на натписите

Бидејќи официјалната азбука е руска кирилица, ретко се случува македонски турист да има потешкотии со навигацијата. Можеби ви изгледа чудно, но лесно ќе препознаете многу букви. Сето ова ќе ви го олесни наоѓањето на патот во Русија.

5. Очекувајте да ги потрошите сите ваши пари

Еден од најскапите градови е секако Москва, иако и Санкт Петербург не заостанува многу во тој поглед. Без разлика колку пари носите, можете слободно да очекувате да ги потрошите.

6. Научете да пиете вотка

Ако не сакате да ги навредите своите домаќини, не барајте различни коктели што вклучуваат руски национален пијалок .

Имајте на ум дека за Русите, пиењето вотка е речиси свето дело и дека ќе се смета за навреда да се меша овој пијалок со сок од портокал, на пример, иако е вообичаена комбинација во други делови на светот.

7. Почитта кон црквата е императив

Црквите низ Русија се отворени за сите. Без разлика дали верувате или не, почитта оди без да се каже.

Иако нема контрола, се подразбира дека посетителите треба да внимаваат како се облечени кога влегуваат во црквата и, се разбира, како се однесуваат .

8. Не фотографирајте владини згради

Бидете многу внимателни кога фотографирате згради кои делуваат како владини институции.

Иако можеби не ги имате последните размислувања за тоа прашање, не треба да се шегувате за такви сериозни работи во Русија. Некои туристи беа казнети за такви постапки.

9. Немојте да се изненадите ако ве спречи полицијата

Иако во 2011 година беа донесени нови закони во врска со надлежноста на полицијата и нејзината интеракција со јавноста, не е лошо секогаш да имате фотокопија од вашиот пасош, виза и регистрација на престој со вас. Во близина на главните градски атракции, лесно ќе ја забележите туристичката полиција, која е таму прва да им помогне на посетителите.

Исто така, би било добро да го имате телефонскиот број на надлежната амбасада при рака. Дури и ако сте казнети за прекршок, не заборавајте да побарате сметка.

error: Content is protected !!