ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Виенски коцки: Совршена комбинација на малина и чоколадо на која е невозможно да се одолее!

Виенски коцки се совршена комбинација на малина и чоколадо која со сигурност ќе ве натера да се засладите повеќе пати.

Состојки за кора

 • 6 јајца
 • 6 лажици шеќер
 • 6 лажици брашно
 • 1 прашок за пециво
 • 1 ванилин шеќер
 • 3 лажици какао
 • 100мл масло
 • 100мл млеко

Фил од малина

 • 500гр малини
 • 2 пудинга од ванила
 • 8 лажици шеќер
 • 100-200 мл вода

Прелив

 • 500мл слатка павлака
 • 250гр чоколадо за готвење

Подготовка 

1.Одделете ги белките од жолчките. Изматете ги белките во тврдо тесто, постепено додавајте шеќер и ванилин шеќер. Потоа додадете жолчки, масло и млеко. Измешајте брашно, какао и прашок за пециво и лесно измешајте со шпатула. Истурете ја смесата во подмачкана тава со димензии 30х20 см и печете во загреана рерна на 180 степени околу 20 минути. Испечената кора оставете ја да се излади.

2.Загрејте ја слатката павлака до вриење и додадете го скршеното чоколадо. Извадете го од шпоретот и мешајте додека не добиете крем од ганач. Оставете го на собна температура. Во меѓувреме, подгответе го филот од малина.

3.Ставете малини да се готват со шеќер и вода. Ако малините се замрзнати, додадете 100 ml вода. Измешајте 2 пудинзи од ванила со малку вода и додајте ги на зготвените малини, мешајте додека не се згуснат. Со готовиот фил истурете ја кората. Оставете малку да се олади и нанесете крем од ганач. Оставете го готовиот колач на собна температура да се излади, а потоа ставете го во фрижидер неколку часа. Најдобро преку ноќ и послужете.

Уживајте во овие виенски коцки!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!