ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Што ви е потребно да доживете Љубов : 4 чекори кои што водат до најголема среќа во животот

Поимот љубов денес во однос пред триесет години е збогатен со нови сознанија, многу заблуди се отстранети и забележани се разни илузии, вели Ивана Кузмановиќ, автор на девет книги, меѓународно сертифициран ментор, животен тренер и спиритуален учител, на почетокот на нашиот разговор. Таа е исто така креатор на техниката за емоционален и енергетски тренинг и трансформација (ЕЕТТ), која нè учи на автентичен живот во љубовта.

Сепак, како што и самата вели, нејзината најубава улога во животот е тоа што е мајка на прекрасно деветгодишно момче, кое го роди на 46 години. Затоа со право тврди: „Да, желбите се исполнуваат, но со многу верба, подготвеност за промена и голема упорност“.

– Сепак, во пракса нема многу разлика со оглед на тоа што живеењето во љубов – со себе си, со партнерот и со другите – бара лична зрелост, емоционална еманципација и емоционална интелигенција. Развојот на овие доблести бара волја, напор и разни други вештини, кои детскиот поглед на љубовта одбива да ги спроведе. Оттука, сè уште често можеме да слушнеме тврдења како „љубовта е болна“, „несреќна љубов“, „самоубиство од љубов“, како и други фрази кои се спротивставуваат на вистинската љубов во сè, или поточно, ја претставуваат нејзината спротивност – објаснува Ивана Кузмановиќ.

Идеализиран и романтичен поглед на љубовта се негува преку љубовни филмови, поезија, музика и други медиуми, кои најлесно продираат во човечкото срце.

– Ова е токму она што ја поттикнува незрелоста, а со тоа и страдањето, незадоволството и различните лоши појави во животот на поединци, парови и цели семејства, што значи пошироко, бидејќи има влијание врз децата и сите други. За жал, честопати слушам приказни од клиенти, лични или семејни, за грди настани, за кои изговор беше љубовта, сè до убиство и самоубиство – истакнува нашиот соговорник.

Според неа, заљубувањето е без волја, инстинктивен феномен, а љубовта, напротив, бара волја, трпеливост, свесност.

– Никој не може намерно да се заљуби. Од друга страна, иако не сакаме да го слушаме тоа, за да сакаме навистина и да не бидеме само зависни, опседнати, страствени и исполнети со желба, потребна ни е намера, одлука да сакаме. Затоа што, тоа подразбира прифаќање на она што не ни се допаѓа, проширување на личните граници, флексибилност, разбирање, неочекуваност, слобода и многу повеќе … И за тоа е потребна волја – тврди Ивана.

– Заљубувањето е интензивно, сакате да се споите со друга личност, не ви треба ништо друго освен неа, се чувствувате опиени, лебдите и сонувате будни. Љубовта не е интензивна, но е постојана. Вклучува, додека заљубеноста исклучува – сè престанува да постои за заљубената личност. Кога сакаме, се чувствуваме будни, свесни, присутни.

Се чини дека секој има различни заблуди, очекувања, желби, верувања и начините на кои ја се доживува љубовта.

– Ние сме поинаку зрели, поинаку дури и емотивно способни. Капацитетот за љубов постои кај секого, но не е ист за секого. За да може човекот вистински да сака, потребно е прво да се сака себеси, а за тоа да се случи, потребно е да се влезе во процес на заздравување на емоционалните лузни, прифаќање на себеси, простување на себеси и сè што доведува до емотивно и духовно созревање, свесно (и среќно) живеење – објаснува Ивана Кузмановиќ.

Како да го најдеме она што го бараме ако упорно го бараме таму каде што го нема?

– Како прво, верувале или не, ние често не знаеме што навистина бараме. Ние обично размислуваме само за еден аспект, а другите ги исклучуваме, заборавајќи дека тие одат „во пакет“. Потоа, гледаме на места каде што нема. На пример, ние се вљубуваме во оние на кои им треба исто како нас, и тоа не значи дека тие го имаат. Напротив, голема потреба произлегува од големиот негостиг. Нетрпеливоста, стравовите, предрасудите, играњето игри и многу повеќе се големи пречки на патот кон вистинската љубов.

Дали љубовта и љубомората одат заедно?

– Љубомората е најголем непријател на љубовта, бидејќи тоа е израз на несигурност, верување дека „не сме доволно добри“ или дека „не сме достојни за љубов“, како и недоверба што може да биде длабока и голема, и каде што има недоверба, нема
услови за љубов.

Најголемиот проблем е што очекуваме љубов да значи дека некој ќе ги задоволи нашите потреби, бидејќи само тоа е доказ за „вистинската љубов“. Тешко е да се поверува, но љубовта е можна само кога сме во состојба сами да ги задоволиме своите потреби.

Дали постои универзален рецепт за љубов?

– Нема универзален рецепт, но има помагачи на патот кон оваа најголема милост Божја, за која напишав во книгата „Откога се заљубив – САКАМ“, за која десетици илјади читатели ја нарекуваат Библијата на љубовта .

Верувам дека имаше многу совети во нашиот разговор, но нивната примена започнува со лична одлука – да се откажат од илузиите и верувањето дека љубовта е она што го гледате во холивудските филмови – им рече Ивана Кузмановиќ на нашите читатели.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!