ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Вистински вкусни пекарски кифли – Видео

Не случајно не ги пропуштајте овие пекарски кифли. Ако не сте ги направиле, мора да го пробате овој рецепт. Не знаете ни што пропуштате. Меки и следниот ден 🙂

Состојки:

  • 1 кг меко брашно
  • 600 мл вода
  • околу 100 мл масло
  • 2 лажици шеќер
  • 15 гр сув квасец
  • 2 лажици сол

Солен фил за полнење

  • 6 лажици брашно
  • 2 лажички сол
  • 200 мл вода

Подготовка:

Измешајте шеќер и квасец во топла вода. Оставете околу 10 минути.

Ставете 1 кг брашно во сад за мешање, а потоа додадете сол и измешајте.

Додадете го сташаниот квасец и скоро целото масло, оставете малку за подоцна.

Од наведените состојки замесете меко тесто. Не грижете се дека треба да се држи до вашите раце.

На крај, прелијте го останатото масло, измешајте малку, па покријте го со фолија или торба и оставете го околу еден час во рерна на 30-40 степени.

После тоа време, измешајте го тестото со малку брашно и поделете го на 16 дела.

Обликувајте го секој дел во топка и ставете го на набрашнета површина.

Кога ќе завршите со обликувањето на топчињата, нанесете малку масло на секоја четка.

Веднаш земете една по една топка, малку истегнете ја со рацете лево и десно, а потоа превртете ја нагоре и надолу, за да добиете елипса.

Засукајте ги кифлите (можеби е подобро да го гледате видеото ако не сте го направиле тоа веќе).

Наредете ги во плех за печење во кој ставаме хартија за печење.

Ќе добиете два плех со по 8 кифлички.

Ставете ја првата тава во рерна на 30 – 40 степени и оставете ја 20 минути.

Потоа ставете ја другата 10 минути.

Вториот стои пократко бидејќи ќе стои надвор подолго додека чека да се испече првиот плех.

По 10 минути загрејте ја рерната на 200 степени.

Изматете ги мафините во првата тава со четка и топла вода и ставете ги да се печат.

Сега направете го преливот, измешајте ги сите состојки добро, така што смесата е малку погуста од јогуртот.

Кога кифличките ќе поруменат малку, прелијте ги цик-цак со преливот и вратете ги уште 5 минути да завршат. Времето за печење е околу 20 минути.

Направете го истото со другиот послужавник.

Кифличките може да се премачкаат ретко со масло и не мора, тие се меки како душа.

Уживајте!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!