ВИТАМИН Д најчесто се наоѓа во овие видови риби

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво? Прашање на денот! Зошто е...

Сподели

ВИТАМИН Д најчесто се наоѓа во овие видови риби.

Витаминот Д се наоѓа во многу намирници без ние да го знаеме.

Витамин Д и здравје

Витаминот Д е минерал растворлив во масти, кој се формира под кожата која е изложена на УВБ зраци. Тој е единствениот витамин кој е неопходен за извршување на бројни функции во организмот, вклучително и одржување на силни коски, мускули и заби, како и за контрола на растот на клетките, правило на имунолошко и невромускулно функционирање. Недостаток на витамин Д доведува до состојба наречена рахитис, во која коските не се развиваат и не функционираат правилно.

Храна богата со витамин Д.

Лосос

Лососот содржи висок процент на добри масти, што го прави одличен извор на витамин Д. Една порција лосос ќе ви обезбеди околу 80% од дневната препорачана количина на витамин Д.

Печурки

Печурките се всушност единствениот растителен извор на витамин Д.Во текот на нивниот раст, тие ја апсорбираат сончевата светлина, поради што се исполнети со огромно количество витамин Д. Покрај овој витамин, тие содржат и комплекс на витамини од групата Б – како на пр. Б1, Б2, Б5 и минерали како што се бакар.

Скуша

Друга риба на нашата листа, која содржи голема количина на витамин Д во себе. Скушата е позната по присуството на омега 3 масни киселини сама по себе, а само една порција скуша ви обезбедува дури 90% од дневната препорачана количина на витамин Д.

Харинга

Добри вести за сите љубители на риби! Харингата е друга во низата риби што содржат огромна количина на витамин Д. Оваа риба се храни со планктон полн со витамин Д. Може да се консумира во варена, печена или пушена форма.

error: Content is protected !!