ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Слатко и за питко: Вкусен коктел што ќе го разубави дружењето со пријатели

Дали сакате да подготвите пијалок за дружење со пријатели, но ниту вие, ниту вашата дружина не сте расположени за алкохол?

Тогаш пробајте го овој безалкохолен коктел кој може да биде одлична замена за класичните сокови што вообичаено ги пиеме во такви прилики.

Коктелот се прави многу едноставно и дури не ви треба коктел-шејкер туку само обичен бокал. Има само три состојки кои лесно можат да се најдат во продавниците, така што подготвувањето (и пиењето) на овој коктел нема да ви донесе главоболка.

СОСТОЈКИ (околу седум коктели од 2 dcl):

– 5 дл. сок од брусница
– 5 дл. сок од ананас
– 5 дл. пиво без алкохол од ѓумбир
– коцки мраз

ПОДГОТОВКА:

Во голем стаклен бокал, прво истурете сок од брусница и ананас и промешајте со лажица. Потоа истурете ѓумбир пиво и промешајте повторно. Ставете неколку коцки мраз во чашите и потоа послужете го коктелот.

Секако, можете да го „зачините“ коктелот со малку алкохол, а најдобриот избор ќе биде обична вотка.

На здравје!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!