ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

ВКУСНО: Пита Со Ореви И Сирење

Невообичаена комбинација за вистински гурмани.

Состојки                 Количина
жолчки                    4
брашно                    320 гр
шеќер                      200 гр
маргарин                 200 гр
прашок за пециво    половина кесиче
какао                      3 лажици

Фил од ореви

-150 гр мелени ореви
-80 гр шеќер
-2 лажици рум

Фил од сирење

-500 гр ниско маслено свежо ситно сирење

-4 белки

-180 гр шеќер

-1 кесичка ванилин шеќер

-2 лажици брашно

Подготовка

1.Измешајте го брашното, прашокот за пециво, шеќерот, какаото и омекнатиот маргарин додека не стане ронлив, а потоа додајте ги жолчките од јајцата една по една и месете додека не добиете мазно тесто. Поделете го тестото на два дела, ставете го едниот дел во фрижидер, а другиот во замрзнувач.

2.За фил од ореви измешајте ги оревите со шеќерот, па прелијте со румот и добро измешајте. За фил од сирење, измешајте ги белките со додавање на половина од количината на шеќер. Кога смесата ќе стане цврста, додадете го преостанатиот шеќер, ванилин шеќер и  брашното. На крај, лесно промешајте го сирењето. .

3.Откако тестото стасува во фрижидерот, размесете го во круг со дијаметар од 24 см, а потоа ставете го на дното на подмачкан калап. Распоредете го филот од ореви рамномерно преку тестото, а над него полнете со сирењето. Изрендајте замрзнато парче тесто над сирењето. Печете ја питата 30-35 минути на 180 степени додека не порумени. Изладете го и посипете го со шеќер во прав.

УЖИВАЈТЕ!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!