ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Вкусот на есента. Сочна пита од тиква која ги буди сите сетила (рецепт)

Вкусот на есента. Сочна пита од тиква која ги буди сите сетила (рецепт).

Направете вистинско уживање за есенските денови.

Октомври не може да се замисли без тиква, која можете да ја искористите за разни слатки рецепти.

Овој пат ви предлагаме да направите сочна пита од тиква, која е идеален десерт за време на есенските денови.

Состојки :

  • 500 гр кора за пита,
  • 1 кг тиква што треба да се ренда,
  • 4—6 лажици гриз и шеќер,
  • 3 лажици масло,
  • шеќер во прав за посипување,
  • цимет.

Подготовка:

За почеток одвојте 3 кори за пита. Првата кора попрскајте ја со масло, потоа и втората и посипете со шеќер. На третата кора ставете рендана тиква и посипете со шеќер, гриз и цимет.

Потоа завртете ги краевите на кората навнатре, па виткајте ги малку поцврсто.

Повторете ја постапката сè додека не се потрошат сите кори.
Ставете ја питата во плех обложен со хартија за печење. Наросете ја со малку масло и печете ја во загреана рерна на 180 степени околу 20 минути или додека не порумени.

Покријте ја испечената пита со сува крпа и исечете ја само кога малку ќе се излади. По желба посипете со шеќер во прав.

Уживајте!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!